Haber

12. Kalkınma Planı ve kentsel dönüşüm kanun tasarısı TBMM’de görüşülecek.

TBMM Genel Kurulu’nda 12. Kalkınma Planı ve kentsel dönüşüm yasa tasarısının görüşmeleri başlayacak.

12. Kalkınma Planı’nın, haftalık çalışmalarına yarın başlayacak olan Genel Kurul’da aynı gün görüşülmesi planlanıyor.

Ayrıca kentsel dönüşüme ilişkin düzenlemelerin yer aldığı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlar ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nin de Genel Kurul’da görüşmelerine bu hafta başlaması bekleniyor. .

Teklifle, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremi nedeniyle genel hayatı etkileyen afet bölgesi olarak değerlendirilen yerlerde irtibat halinde olmak kaydıyla hak sahipliğine ilişkin süreçler hariç olmak üzere hasar tespit raporları esas alınarak oluşturulan idari süreçler Bu depremlerin yol açtığı hasarlar ve sonrasında meydana gelen depremlerle. Taraflar aleyhine açılan iptal davalarında yeni yöntemler getiriliyor. Düzenlemenin amacı yargı süreçlerinin hızlandırılmasıdır.

Tasarıya göre, riskli binaların yıkılması için maliklere tek seferde 90 günü aşmamak üzere süre verilecek, binaların boşaltılmasının engellenmesi halinde kolluk kuvvetleri tarafından tahliye edilecek. Maliklerin salt çoğunluğunun alacağı karara bağlı olarak kentsel dönüşüm gerçekleştirilebilir.

Bütçe görüşmelerinin takvimi

Plan ve Bütçe Komisyonunda 2024 bütçesinin görüşmelerine devam edilecek. Komitede 31 Ekim Salı günü Hazine ve Maliye Bakanlığı, 1 Kasım Çarşamba günü Ticaret Bakanlığı, 2 Kasım Perşembe günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Cuma günü Gençlik ve Maliye Bakanlığı yer aldı. 3 Kasım. SporBakanlık bütçeleri görüşülecek.

Bu hafta TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu ile İnsan Haklarını Araştırma Komisyonu Göç ve Uyum Alt Komisyonu da toplanacak.

Salı ve Çarşamba günleri Meclis’teki siyasi partilerin küme toplantıları yapılacak.

haber-dazkiri.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
nakliyat
Başa dön tuşu