Haber

Zorlu Enerji’nin desteklediği İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi, Osmangazi Üniversitesi Mavera Teknoloji Ekibi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Hidroana Ekibi Eskişehir’de buluştu

Akıllı Hayat 2030 stratejisi doğrultusunda sürdürülebilir bir yaşam için yenilenebilir enerji kaynaklarına ve geleceğin teknolojilerine odaklanan Güçlü Enerji’nin yeni nesil teknoloji markası ZES; Desteklediği İTÜ ZES Güneş Arabası Grubu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mavera Teknoloji Ekibi ile Eskişehir Teknik Üniversitesi Hidroana Ekibini Eskişehir’de buluşturdu.

Geçen yıl Belçika’da düzenlenen iLumen European Solar Challenge’da (iESC 2022) 24 saatlik parkuru üçüncü sırada tamamlayarak değerli bir başarıya imza atan İTÜ ZES Solar Car Ekibi, “Bridgestone World Solar Challenge 2023” öncesi Türkiye tipine ulaştı. – BWSC 2023” bu yıl 22-29 Ekim tarihleri ​​arasında Avustralya’da yapılacak. ZES’in destekçileri arasında yer aldığı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mavera Teknoloji Ekibi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Hidroana Ekibi olmak üzere iki üniversite personeli ile Eskişehir’de bir araya gelen İTÜ ZES Güneş Enerjili Araba Grubu, Bridgestone Dünyası öncesi moral ve motivasyonunu yükseltti. Güneş enerjili araçlar kategorisinin en prestijli ve en büyük organizasyonu olan Solar Challenge yarışı aynı anda 3 takım birbirleriyle deneyimlerini paylaştı.

 

Zorlu Power, “Akıllı Hayat 2030” sürdürülebilirlik yaklaşımı doğrultusunda, tamamen yenilenebilir ve saf kaynaklara dayalı, yeni nesille şekillenen faaliyetleri ile gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için sürdürülebilirlik odaklı iş modelleri geliştirmeye devam ediyor. akıllı teknolojiler Global bir organizasyon olarak sürdürülebilirlik yaklaşımını tüm fiyat zincirine entegre eden Strong Power, üniversite-sanayi işbirliği kapsamında geleceğin genç mimarlarının deneyim kazanma yolculuğuna öncelik veren bir yaklaşımla bilime dayalı ilerlemeyi desteklemeye devam ediyor.

 

ZES, gençlere bir mentorluk üssü sağlar

İTÜ ZES Güneş Enerjili Araba Grubu (İTÜ ZES GAE), Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mavera Teknoloji Ekibi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Hidroana Ekibi’nin sürdürülebilirlik odaklı yenilikçi çalışmalarına katkı sağlamayı amaçlayan ZES, gençlere kazanç sağlayacakları bu yolculuklarda mentorluk yaparak yanlarında oluyor. deneyim.

 

Üniversite-sanayi işbirliklerimizi güçlendirmeyi ve sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz.

Ekipler arasında ortak bir sinerjinin yaratıldığı etkinlikte gençler bir araya gelerek inovasyon ve Ar-Ge odaklı sohbet ettiler. Zorlu Enerji Ar-Ge Müdürü Ural HalaçoğluÜniversite-sanayi iş birliğinin güçlendirilmesine vurgu yaparak, şunları kaydetti: “Elektrik üretiminin tamamını yenilenebilir enerjiden sağlayan, ürettiği elektriğin yönetimine aday olan ve dönüşümüne yön veren bir şirket olarak; sürdürülebilirliği bir iş yapma biçimi haline getirdik ve tamamen yeni nesil akıllı güç sistemlerine odaklandık. İklim kriziyle mücadele, karbon emisyonlarının azaltılması, kaynakların sürdürülebilir kullanımı, güç verimliliği ve güç kaynağı güvenliği, saf teknolojiler, su kullanımı ve korunması, insan ve çalışan hakları, fırsat eşitliği ve kurumsal yönetişim gibi birçok konuyu dikkatle ele alıyoruz. Özellikle genç yeteneklerin yaratıcı ve yenilikçi yanlarını desteklemek; Gençlerin öğrenmeye dayalı bilimsel projeler ortaya koymalarına vesile olmayı son derece değerli buluyoruz. ZES markamızla daha yaşanabilir bir gelecek için böylesine maliyet yaratan projelere destek vermekten, ZES markamızla gençlerimizin yanında yer alarak sürdürülebilir toplumsal değişim ve dönüşümün desteklenmesine katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

 

 

İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi (ITU ZES GAE), 10 güneş arabası ve iki otonom araç üretti

İTÜ ZES Güneş Arabası Grubu, 2004 yılında İTÜ mühendislik öğrencileri tarafından kurulmuştur. Yarış simülasyonu için çıktığı Türkiye tipinde sürdürülebilir bir yaşam için doğaya zarar vermeden araba sürmenin mümkün olduğunu göstererek toplumda farkındalık yaratmayı hedefleyen İTÜ ZES GAE; üretim yolculuğuna güneş enerjisiyle çalışan otomobillerle başlayan ve bugüne kadar 10 adet güneş enerjisi arabası ve iki sürücüsüz araç üreten çok başarılı bir grup. Otomotiv, enerji ve bilişim alanları başta olmak üzere ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan projelere mühendis yetiştirmeyi amaçlayan İTÜ ZES GAE, güneş paneli, elektrik motoru, akü paketleme, akü yönetimi gibi mühendisliğin birçok alanında çalışmaktadır. sistem (BMS), kompozit şasi.

 

Bridgestone World Solar Challenge 2023 yarışında Türkiye ve İTÜ’yü en iyi şekilde temsil etme hedefi

İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibinin en büyük hedeflerinden biri; 22-29 Ekim tarihleri ​​arasında Avustralya’da yapılacak olan, güneş enerjili araçlar kategorisinin en prestijli organizasyonu olan “Bridgestone World Solar Challenge 2023”e Türkiye ve İTÜ’yü en yakışır şekilde temsil etmek ve başarılı sonuçlar elde etmek. sonuçlar. Dünyanın en değerli ve güçlü öğrenci proje yarışı sayılabilecek Bridgestone World Solar Challenge’dan 2009 yılında “The Best Newcomer” ödülü ile dönen ilk ve tek Türk takımı İTÜ ZES GAE, 36- yıllık geçmişini, Bridgestone World Solar Challenge 2023 ile Avrupa’daki başarısını taçlandırmayı hedefliyor.

                                    

ARIBA ZES XE, ITU ZES GAE tarafından şimdiye kadar üretilen en iyi güneş arabasıdır.

ZES işbirliğiyle “İTÜ ZES Güneş Enerjili Araba Ekibi” adını alan grup, 10. nesil güneş enerjisi arabası “ARIBA ZES XE” ve ikinci otonom aracı “ARIBA Autonomous 2” ile yoluna devam ediyor. ARABA ZES XE; İTÜ ZES Güneş Arabası Ekibi’nin bugüne kadar ürettiği 10 güneş enerjisi arabası arasında güç tüketimi açısından en verimli ve teknik olarak başarılı araçtır. Mekanik sisteminden laminasyonuna kadar pandeminin zorlu koşullarında titizlikle tasarlanan ARIBA ZES XE, hafif, verimli, güçlü tasarımı ve güneş arabası kültürünü en doğru şekilde yansıtan özellikleriyle dikkat çekiyor. Ayarlamak; 2004 yılından bu yana ürettiği 10 adet güneş enerjili elektrikli otomobil ile 3 kıtada 24’ten fazla ödül kazandı.

 

Mavera Teknoloji Ekibi her alanda teknolojiyi takip ediyor

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi bünyesinde kurulan Mavera Teknoloji Ekibi; 2019 yılında Devrim26 Elektromobilite Grubu, 2020 ve 2021 yıllarında TEKNOFEST kapsamında düzenlenen TÜBİTAK Uluslararası Verimlilik Challenge Elektrikli Araç Yarışlarına Mavera Teknoloji Ekibi adıyla katılmıştır. 2023 Uluslararası Verimlilik Mücadelesi Elektrikli Araç Yarışlarında hızlanma yarışını Türkiye 3.’sü olarak tamamladı. Grup, bu yıl ağustos ayında yapılacak Teknofest Orta İrtifa Roket yarışlarına da katılacak. Mavera Teknoloji Ekibi; yenilikçi, akılcı, ilkeli ve sorumlu yaklaşımıyla “MAVERA”yı ulusal ve uluslararası platformlarda tanınan bir marka haline getirmeye çalışmaktadır.

Başarıya ulaşmak için var güçleriyle çalışırlar.

Toplantıda deneyimlerini paylaşan Mavera Teknoloji Ekibi, Güçlü Enerji’nin 2022 ve 2023 yıllarında ZES markası ile yaptığı altın sponsorluk sayesinde projelerini ve kendilerini geliştirme yolunda değerli adımlar attıklarını ve geleceğe doğru yola çıktıklarını belirtti. Mavera Teknoloji Ekibi’nin markalaşma sürecinde Türkiye çapında daha bilinen bir kulüp haline gelmek. Güçlü Enerjiyi her zaman yanlarında hissetmenin verdiği güçle başarıya ulaşmak için var güçleriyle çalıştıklarından bahsettiler.

 

Hidroana Group, Shell Eco-Marathon Europe 2023 yarışında dördüncü oldu

17 yıldır faaliyet gösteren hidrojenle çalışan araç grubu “HİDROANA” her yıl sistematik olarak Shell-Eco Marathon Europe/Türkiye ve Tübitak Efficiency Challenge (TEKNOFEST kapsamında) yarışlarına katılmaktadır. ZES’in desteklediği ekip, Fransa’nın Nogaro kentinde Circuit Paul Armagnac’ın ev sahipliğinde düzenlenen Shell Eco-Marathon Europe 2023 yarışında bu yıl Avrupa dördüncüsü oldu.

 

Yeşil hidrojen enerjisinin yaygınlaşmasına ve tanınmasına katkıda bulunur

Shell Eco-Marathon Europe 2023’e “MİDAS” isimli araçlarıyla katılan ekip, 1m3 yakıtla 440 km; Hollanda, Almanya ve İtalya gibi Avrupa kıtasındaki rakipleriyle yarıştı. Güçlü Enerji’nin ZES markasına yaptığı katkının ve sahip olduğu manevi temelin kendilerini onurlandırdığını belirten ekip, sürdürülebilir ve çevre dostu hidrojen enerjisinin yaygınlığını ve bilinirliğini artıracak projelere imza atmayı hedefliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu