Haber

Hamza Dağ: İzmir’de şu anda en önemli sorun trafik

Türkiye’de yerel seçim tarihine çok az zaman kaldı.

Vatandaşlar 31 Mart’ta sandık başına giderek 5 yıl boyunca il, ilçe ve mahallelerini emanet edecekleri kişileri belirleyecek.

Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Hamza Dağ, çalışmalarını sürdürüyor.

“İzmir’de hem zorluğu hem zevki yaşadım”

CNN Türk’te Ahmet Hakan’la birlikte yayınlanan Tarafsız Bölge programına konuk olan Hamza Dağ, “İzmir’i İzmir’de yaşayan birçok insandan daha çok tanıdığımı düşünüyorum. Öğrenciliğimi İzmir’de geçirdim. İzmir’de hem zorlukları hem de zevkleri yaşadım. Öğrencilik yıllarım ve avukatlık mesleğimin ilk yılları hep sokaklarda geçti. İzmir’in tabi ki milletvekili olduğum dönem de var, gitmediğim köy. “Mahalle kalmadı. İzmir’le aramda her zaman duygusal bir bağ oldu. İzmir’de siyaset yapmaktan her zaman keyif aldım ve alıyorum.”dedi.

“İzmir’in kronik sorunlarını daha fazla erteleme şansımız yok”

Hamza Dağ, açıklamalarına şöyle devam etti:

Belediye başkan adayı olarak herhangi bir olumsuz tepki almadım. Yaşadığım en olumsuz şey olabilir ama olumsuz da değil. Bana ‘İzmir’i Ankara’da daha iyi temsil ediyorsun’ denildi. İnsanlar diyaloğumuzu biliyor. 12 yıllık milletvekilliğim boyunca destek verdiğimiz birçok insan var. Lansmanımızda ‘eşsiz İzmir’ dedik. ‘Eşsiz İzmir’ lansman konseptimizdir. Her şehrin kendine has kültürü ve doğası vardır. Hem Konya hem de İzmir için geçerli; birini seçti diye diğerini seçmemesi için hiçbir neden yok. İlk kez bu seçimde İzmir’de ‘Oyumu AK Parti’ye vereceğim’ diyen çok sayıda insan görüyorum. Sadece kaldırım ve kavşak yapan bir belediye başkanı olmayacağım. Şehrin sokaklarında dolaşan, evinde engelli çocuğu bulunan, sosyal hayatı olmayan hanıma da destek olacağız. İzmir’de çok farklı bir belediyecilik gerçekleştireceğiz. ‘İlk defa oy vereceğim’ diyen birçok insanla karşılaşıyoruz. İzmir’in kronik sorunlarını daha fazla erteleme şansımız yok.

“İzmirli hemşehrilerim logo kullanmadığım için bana teşekkür etti”

İzmirli hemşehrilerim İzmir’de logo kullanmadığım için bana teşekkür etti. Hatta ‘CHP’liler bu yerel seçimi de kullanmasın’ dediler. Belirli bir hedefi yok, bu bir yerel seçim kampanyası. Herkesin lideri olacağız. Hemşerilerimiz de bunu bu şekilde algıladıklarını ifade ediyorlar. CHP yöneticileri bundan rahatsız oldu. İzmir Tunç Bey’i 15 yıldır tanıyor. Cemil Bey 5 yıldır Karşıkaya Belediye Başkanı olarak görev yapıyor. İkisi arasında bir karşılaştırma yapmak bana doğru gelmiyor. Sayın Tunç’la da uyumlu bir dönem geçirdik. Ankara’dan istediği bazı onaylar vardı. Metro, travma ile ilgili talepler. Bunların hepsini başardık. Ayrıca bize 3-5 defa ismen teşekkür etti. Sayın Tunç Kılıçdaroğlu’nu seçmişti. Cemil Bey Özgür Özel’i seçti. Sanırım aralarındaki fark bu.

“İzmir’de şu anda en önemli sorun trafik”

Yapmamız gereken 16 adet köprülü kavşak ve yol var. İzmir’de şu anda en önemli sorun trafik. Konak’tan Karşıyaka’ya kadar kesintisiz raylı sistem projemiz var. Toplu taşımada şu anda aktarma sistemleri devam ediyor. Bazı açık sınırlar koymamız gerekiyor. Uzun vadeli hatlar tamamen kaldırıldı. Toplu ulaşımda 90 dakika uygulamasını geri getireceğiz. Böylelikle günlük 20 lira olan hane gelirine 1200 lira katkıyı 30 günde 1200 liraya çıkarmış olacağız. Aslında trafiği rahatlatacak yeni bir çevre yolu projemiz var. Optimum kavşak her zaman trafiğin yoğun olduğu yoldur. Buradan bir çıkış daha vererek trafiği rahatlatacağız.

“Polemik yapmıyoruz”

Yaptığımız işten keyif alıyoruz ve işin hakkını vermeye çalışıyoruz. İzmir’de oyunun kurallarını değiştiren bir iş olmuş olabilir. Bu normalde her seçim sezonunda yaptığımız bir şeydir. Herkesle iletişime geçiyoruz. ‘Bundan sonra sadece İzmir’i konuşacağız, İzmir’i düşüneceğiz’ dedik. Biz polemik yapmıyoruz. Halkımız İzmir’deki sorunları zaten biliyor ve yaşıyor. İzmir’de soruşturmalar halının altına süpürülmeyecek. Güzel işler var, devam ettireceğiz. Örneğin Süt Kuzu Projesi. Her eve çocukların günlük ihtiyaçlarına yetecek kadar sütün getirildiği bir projeydi.

“150 bin konutu dönüştürmek istiyoruz”

150 bin konutu dönüştürmek istiyoruz. ‘Sosyal konut projesi yapalım’ dedik. Yurt dışından göç etmek yerine 5 yıl orada ikamet etme şartı koyacağız ve şehri rahatlatacağız. ‘Vatandaşla ilgilenelim, vatandaşla, müteahhitlerle uğraşmayalım’ diyoruz. Yeşildere’de bir yenilenmeye ihtiyacımız var. Ben İzmir çocuğuyum. ‘Gözlerimi İzmir’de açtım’ demek doğru olur. Ben izmirliyim. 5 yılın sonunda İzmir’deki doğalgaz sahalarını yüzde 100’e çıkaracağız.

“Üniversiteye giren gençlere 10 bin lira destek vereceğiz”

Yeni evli çiftlere desteklerimiz mevcuttur. Bildiğiniz gibi devletin de desteği var, aile kurumunu önemsiyoruz. Her mahalleye taziye evleri yaptırmak istiyorum. Elbette her mahallede böyle bir alan bulunmuyor. Taziye yurdu yapamasak bile kahvehanelerle anlaşarak tüm taziye masraflarını üstleneceğiz. Üniversiteye giren her İzmirli gence bir defaya mahsus 10 bin lira hibe vereceğiz. İmkanlarımız ölçüsünde geçici konutlar yapacağız. Engelli çocuğu olan ebeveynler çocuklarını buraya bırakıyor. Görüyorsunuz ya anne ya da baba sosyalleşiyor. Her ilçede bunu yapacak bir yer bulmak istiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu