Ekonomi

Erdoğan-Putin zirvesinde tahıl koridoru mesajı: Yeni öneri paketi hazırladık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi’deki görüşmenin ardından açıklama yaptı.

Putin konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“İki ülkenin ticaret hacminde yerel para birimini daha aktif kullanıyoruz. Türk ekonomisine ucuz doğalgaz sevkiyatı devam edecek. Tarım alanındaki iş birliğimiz hızla gelişiyor. Turizmde ilerleme kaydettik, çalışmalarımız devam ediyor.” Tahıl koridoru anlaşmasının sona ermesi küresel gıda piyasasını pek etkilemedi. “Rusya’nın tarım ihracatına yönelik yaptırımlar kaldırılacaksa tahıl koridoru anlaşmasını yeniden canlandırmaya hazırız. Yeni anlaşma için Rusya’ya yönelik yaptırımların kaldırılması gerekiyor.”

Toplantının ardından açıklama yapan Erdoğan, “Çok boyutlu iş birliğimizi güçlendirmek için atılabilecek adımları değerlendirdik. Yılın ilk 7 ayında ülkemize 3,5 milyon Rus turist geldi. Karadeniz açılımının devam ettirilmesi gerekiyor.” Eksikleri gideriyoruz, kısa sürede beklentileri karşılayacak bir çözüme ulaşacağımıza inanıyorum, ikinci adım olarak Sinop nükleer santral konusunu görüştük, bu alanda atılacak adımla Türkiye daha da ileri gidecek. sınıfa çıktık.” söz konusu.

Putin, toplantı öncesi yaptığı açıklamada, Türkiye’den Rusya’ya tarım sevkiyatının artırılabileceğini söyledi. Gaz merkezi görüşmelerine ilişkin ise Putin, “Umarım yakın zamanda sonuçlanır” dedi.

Putin, Erdoğan’la Ukrayna krizini de görüşeceklerini belirterek, “Tahıl anlaşmasını gündeme taşıyacaksınız, biz bu görüşmelere açığız.”

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında, “Putin ve dünyanın tahıl koridoru konusundaki görüşmesinin ardından özellikle az gelişmiş Afrika ülkelerine yönelik bir adım olarak vereceği mesaj çok önemli olacak.”

Erdoğan ayrıca, “Merkez Bankası başkanlarımız arasındaki toplantının ikili ilişkilerde yerel para birimine doğru adım atılması açısından önemli olduğuna inanıyorum.”

halfetiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu