Ekonomi

Venezuela, Rus ödeme sistemi Mir’e katılacak

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, bir programda yaptığı konuşmada, Venezuela’nın maruz kaldığı haksız yaptırımlar karşısında yeni uluslararası ödeme sistemlerine katılmaya çalıştıklarını belirterek, “Venezuela Merkez Bankası müjdeli haberi verdi. Rusya’nın oluşturduğu ve dünyanın birçok ülkesi tarafından kullanılan Mir ödeme sistemine katılacağımızı bildirdik.”

Yeni ödeme sistemlerinin yaptırımlara alternatif olduğunu vurgulayan Maduro, “Dünyada yeni ödeme sistemleri ortaya çıkıyor. Venezuela’ya acımasız ve cezai yaptırımlar uygulandı, bizi finansal olarak dünyadan izole etmeye çalışıyorlar. Şimdi bunun için çalışıyoruz. yeni ödeme sistemleri ve yeni dünyanın yeni para sistemleri var.” .

Teknolojik gelişmeler izlenir

Venezuela Merkez Bankası Başkanı Calixto Jose Ortega Sanchez, 15 Haziran’da yaptığı açıklamada, Venezuela bankaları ile Rus bankaları arasındaki finansal işlemleri hızlandırmak için yeni teknolojik gelişmeleri takip ettiklerini belirtti.

Ulusal basında yer alan haberde, Venezuela Merkez Bankası’nın Rusya ile ithalat ve ihracat işlemlerini ulusal para birimi üzerinden kolaylaştırmak istediği belirtildi.

Uzun süredir ekonomik ve siyasi ambargolara maruz kalan ülkede ekonominin 7 yıllık daralmanın ardından büyüdüğü 13 Ocak’ta açıklanmıştı.

Dünyanın en yüksek enflasyon oranına sahip ülkesi Venezuela’da 1 Ekim 2021’de para biriminden altı sıfır atıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu