Ekonomi

UNRWA: Gazze’de temiz suya erişim sınırlı

UNRWA’nın X hesabından yapılan açıklamada, “Su hayattır, Gazze susuz da yaşar.” Açıklamaya yer verildi.

Açıklamada, İsrail’in acımasız bombardımanı nedeniyle Gazze’de temiz suya erişimin sınırlı olduğu belirtildi.

UNRWA’nın açıklamasında, “Yardımların sınırlı olması ve İsrail saldırılarının altyapıyı tahrip etmesi nedeniyle Gazze’deki insani krizin daha da büyüdüğü, binlerce savunmasız Gazzeli’nin hastalık riskiyle karşı karşıya olduğu” kaydedildi.

Öte yandan UNRWA’nın X hesabındaki bir başka paylaşımda da UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini’nin sözlerine yer verildi.

Lazzarini, Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, “İzlediğimiz insani felaketle mücadele eden Gazze halkının zor durumuna dikkat çekmek için sesimizi yükseltmenin bedelini mi ödüyoruz?” Durumu eleştirdiği kaydedildi.

UNRWA’nın işlevi ve İsrail’in iddiaları

BM üyesi devletlerin gönüllü katkılarıyla finanse edilen UNRWA, faaliyetlerine başladığı 1950 yılından bu yana Filistinli mültecilere gıda, sağlık, eğitim ve barınma gibi insani yardım sağlayan ana kuruluş oldu.

Ajans bugün 5,9 milyon Filistinli mülteciye destek sağlıyor.

UNRWA, yaklaşık 74 yıldır Filistinlilerin yaralarını sarmaya çalışırken, tesisleri defalarca İsrail tarafından vuruldu, tonlarca gıda ve ilaç imha edildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrailli yetkililerin 7 Ekim saldırılarına UNRWA çalışanlarının karıştığına ilişkin iddialarının derhal soruşturulmasını talep etti.

UNRWA, İsrail’in iddialarına ilişkin de soruşturma başlattı.

Almanya, İsviçre, İtalya, Kanada, Finlandiya, İzlanda, Avustralya, İngiltere, Hollanda, ABD, Fransa, Avusturya, Japonya ve Estonya, UNRWA’ya verdikleri mali desteği süresiz olarak askıya alma kararı aldıklarını açıkladı.

Norveç, İrlanda ve İspanya UNRWA’ya destek vermeye devam edeceklerini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu