İş

UBS’e Göre Yapay Zeka Hisse Senedi Fiyatlarındaki Düşüş Satın Alma Fırsatı Sunuyor

UBS stratejistleri Pazartesi günü yayınladıkları bir raporda, teknoloji hisselerinde son dönemde yaşanan düşüşün yatırımcıların alım yapmaları için bir fırsat olabileceğini düşündüklerini belirtti.

Mart ayının başında Amerika Birleşik Devletleri borsaları, yapay zekânın iş dünyasında kullanımına ilişkin olumlu beklentilerin etkisiyle yeni zirve seviyelere ulaşmıştı.

Ancak o tarihten bu yana teknoloji hisseleri değer kaybı yaşadı. 15 Mart itibariyle, Philadelphia Yarı İletken Endeksi (SOX) ve S&P 500 Yarı İletken ve Yarı İletken Ekipman Endeksi’ndeki firmaların neredeyse tamamı kayıp yaşadı ve yatırımcıların ABD’nin ekonomik geleceğine ilişkin bakış açılarını değiştirmesiyle her iki endeks de altı seanslık işlem süresi içinde %6’dan fazla düştü.

Yine de UBS stratejistleri bu düşüşü kalıcı bir sorunun göstergesi olarak görmüyor.

UBS stratejistleri, “Yapay zekadan önemli ölçüde yararlanan şirketlerdeki son fiyat düşüşlerinin yatırımcılara hisse satın alma şansı sağlayabileceği görüşündeyiz, çünkü yapay zeka sektöründeki işletmelerin altyapının genişlemesinden ve kurumsal yatırım için net planlardan kazanmaya devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

“Üretken yapay zekanın bu on yıl için ana büyüme teması olarak ortaya çıkacağını tahmin ediyoruz. Yapay zeka sektöründe 2027 yılına kadar beklenen yıllık gelir artışının yaklaşık %70 olmasıyla birlikte, yapay zeka alanında yükselen liderler için önümüzdeki yıllarda güçlü bir kar büyümesi ve yükselen hisse fiyatları öngörüyoruz” diye eklediler.

Sonuç olarak UBS, yatırımcılara teknoloji yatırımları yelpazelerini Muhteşem 7’li olarak bilinen grubun ötesine genişletmelerini öneriyor.

Teknoloji hisselerinin değerinde son dönemde görülen ve piyasanın aşırı değerlenmesi ve konsantre yatırım portföylerine ilişkin endişelere bağlanabilecek düşüş, yatırımların daha geniş bir alana yayılması için bir fırsat sunuyor.

UBS, özel yapay zeka işlemcileri üreten işletmeler, Asya’da yapay zeka uç hesaplama yapan işletmeler ve yarı iletken sermaye ekipmanı segmentindeki önemli şirketler de dahil olmak üzere yapay zekada yaklaşan liderlerle yatırım portföylerini genişletme fırsatlarının mevcut olduğuna dikkat çekti.

Bu metin yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu