Haber

Türkiye’nin Kültürel Mirası Tokyo’da Tanıtıldı

Japonya’nın başkenti Tokyo’da “Japon Aynasından Türkiye’nin Resimli Gözlemleri” kitabı ve “Japonya’da Türklerin İzleri” adlı belgesel filmin tanıtımı yapıldı.

Tokyo’daki Türkiye Büyükelçiliği’nde gerçekleştirilen tanıtım etkinliğine çevirmen Prof. Dr. Selçuk Esenbel, belgesel filmin yönetmeni Umut Mete Soydan ile Japon akademisyenler, sivil toplum temsilcileri ve davetliler katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, hem kitabın hem de belgeselin iki ülke arasındaki bağların başlangıcı ve ilerleyişi hakkında dikkate değer eserler olduğunu söyledi.

Önümüzdeki yılın iki ülkenin diplomatik çıkarlarının 100. yıl dönümü olacağını kaydeden Güngen, Türk ve Japonların tarihi dostluk ve dayanışmasının gelecek nesillere aktarılacağını ifade etti.

Güngen, iki ülkenin karşılıklı ilişkilerinin afetle ekonomi, güç, uzay, eğitim, sağlık ve çaba gibi geniş bir yelpazede somut adımlarla geliştiğini vurguladı.

Kitap, bir Japon’un gözünden dönemin İstanbul’una dair izlenimlerini anlatıyor.

Etkinlikte konuşan kitabın çevirmeni Esenbel, çevirdiği eserin ilk Japon Müslümanlardan biri olarak kabul edilen ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul’da yaşayan bir işadamı olan Yamada Torajiro hakkında olduğunu söyledi.

“Yamada o dönemde iki ülke arasında resmi olmayan fahri başkonsolos olarak görev yapıyordu.” Esenbel, kitabın dönemin İstanbul’undan izlenimlerini bir Japon’un gözünden aktardığını kaydetti.

Belgesel sinemanın yönetmeni Soydan da çekimlerin yaklaşık 2 yıl sürdüğünü belirterek, Türkiye ve Japonya halklarının birbirine olan ilgi ve saygısından ilham aldığını söyledi.

Soydan, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı sponsorluğunda hazırlanan belgeselin hem Türk hem de Japon televizyon kanallarında gösterildiğini kaydetti.

Etkinlikte davetliler Türk mutfağına ait lezzetleri de tatma fırsatı buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu