Ekonomi

Trump medya şirketinin hisse değeri 2,9 milyar dolara düştü

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın sahibi olduğu medya ve teknoloji şirketinin hisseleri Pazartesi günü önemli bir düşüş yaşadı ve Trump’ın Truth Social operatöründeki hissesinin değerinin 2,9 milyar dolara düştüğünü gören düşüş eğilimi devam etti.

Mart ayının sonlarında piyasaya güçlü bir giriş yapan şirket, bu ayın başlarında önemli zararlar bildirmesi ve mali yükümlülüklerini yerine getirmede karşılaştığı zorlukları kabul etmesiyle bir gerileme yaşadı.

Hisse senedi günü %8,4’lük bir düşüşle 37,17 dolardan tamamladı ve 26 Mart’taki ilk çıkışında ulaştığı 79 dolarlık zirveyle tam bir tezat oluşturdu. Şirketin hisseleri Nisan ayında yaklaşık %40 değer kaybetti. Bu gerileme, yaklaşık 78,75 milyon hisseye sahip olan ve hisse değeri geçen ayki tahmini 6 milyar dolardan önemli ölçüde azalan Trump’ın potansiyel mali kazançlarını etkiliyor.

Piyasa değeri şu anda 6 milyar doların altında ve yaklaşık 5,55 milyar dolar olan şirketin değerinin düşmesi, Trump’ın kampanya finansmanı ya da yasal masraflar için hisselerini nakde çevirme kabiliyetini etkileyebilir. Ancak Trump şu anda hisselerini satma ya da elden çıkarma kabiliyetini kısıtlayan altı aylık bir kilitlenme süresine tabi.

Genel piyasa kayıplarına rağmen, düşüş yıl boyunca hissede önemli kayıplarla karşılaşan açığa satanlar için avantajlı oldu. Bir finansal analiz firması olan S3 Partners tarafından bildirildiği üzere, Trump Media & Technology Group’un yaklaşık 4,75 milyon hissesi ya da halka açık kısmının %12’si kısa pozisyonda bulunuyor.

Pazartesi günü, hisse senedine karşı bahis oynayanlar yaklaşık 16 milyon $ piyasa kârı elde etti. Bununla birlikte, bu yıl için açığa satanlar hala %69’luk bir kayıpla karşı karşıya. S3 Partners’ın tahmine dayalı analitik genel müdürü Ihor Dusaniwsky, son fiyat düşüşünün açığa satanlar için yüksek finansman maliyetlerini dengelediğini ve onları ticaretle meşgul ettiğini belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu