Ekonomi

TKBB Başkanı Çelik: Liralaşmaya sektör paylarının üzerinde destek verdik

Türkiye İştirak Bankaları Birliği (TKBB) İdare Heyeti Lideri Osman Çelik, iştirak bankacılığının büyümesini 2022 yılında da sürdürdüğünü, konvansiyonel bankacılığın üzerinde bir performansla yola devam ettiklerini söyledi.

Şube ağının da yaygınlaşmasıyla iştirak bankalarının görünürlüğünün arttığına işaret eden Çelik, “Bugün itibarıyla 1,1 trilyon lirayı aşan bir aktif büyüklüğümüz var sektör olarak. Karlılığımız, ortalama bankacılık sektörü karlılığının üzerinde. Ülkemizin ekonomi politikalarına hem destek olma hem liralaşma politikasını destekleme anlamında çalışmaları sürdürüyoruz. Şu anda sektörün pazar payı yüzde 8’in üzerine çıkmış durumda. 2025 hedefimiz, katılım bankaları olarak yüzde 15’lik bir pazar payına ulaşmak.” dedi.

Türkiye İktisat Modeli ile bir arada iştirak bankacılığı modelinin gelişmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini lisana getiren Çelik, modelin en değerli ögelerinden birinin de toplanan fonların içindeki Türk lirası hissesini artırmak olduğuna işaret etti.

Çelik, şöyle devam etti: “Bizim bankacılık bölümündeki hissemiz yüzde 8 olmasına karşın kur muhafazalı hesaplardaki hissemiz yüzde 10’un üzerine çıkmış durumda. Yani daldaki payımızdan daha fazla liralaşma siyasetine takviyelerimizi sürdürüyoruz. Olağan bu manada hükümetimizin aldığı kararlar çerçevesinde de iştirak finans prensiplerini dikkate alarak biz de bu siyasetlerin yerleşmesi, yaygınlaşması ve endüstricinin, iş adamının muhtaçlığına en aktif formda yönlendirilmesi için çalışmalara devam ediyoruz.”

Yerli otomobil alacaklara finansal destek

Togg’un kendilerini de heyecanlandırdığını belirten Çelik, katılım bankaları olarak bu heyecana dahil olmak isteyenlere finansal destek sağlayacaklarını söyledi.

Togg’a ulaşmak isteyenlere sunulacak finans koşullarıyla ilgili çalışmanın da devam ettiğini dile getiren Çelik, şöyle konuştu: “Fiyatlar netleştikten sonra, araçlar piyasaya çıkıp fiyat listeleri olgunlaştıktan sonra en uygun ödeme şartlarıyla gerekli finansmanı yapacağımızı şimdiden taahhüt ettik. Bizim için kıymetli. Ayrıyeten Togg’un bu manadaki faaliyetlerinin çeşitlenmesi, yeni modellerin hayata geçirilmesi, elektrikli şarj istasyonlarının oluşturulması noktasında biz Vakıf İştirak olarak da iştirak finans dalı olarak da her türlü dayanağa hazırız. Natürel şu an fiyatlar aşikâr olmadığı için somut bir şeyler söylememiz manalı olmaz fakat hem vade şartları hem de finansman maliyetleri olarak en uygun şartları vereceğimizi şimdiden taahhüt ettik ve kendimizi bağladık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu