Haber

Solingen faciasında 5 yakınını kaybeden Mevlüde Genç’in son isteği yerine getirildi

Almanya’nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’te ırkçılarca kundaklanan konutlarında çıkan yangında ailesinin 5 ferdini yitiren ve 30 Ekim’de yaşamını yitiren Mevlüde Genç’in son isteği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yerine getirildi.

Mevlüde Genç, yaşama gözlerine yummadan bir gün evvel katıldığı Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosluğunda düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunda AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya ile Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Genel Başkanı Köksal Kuş’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzalı fotoğrafını istedi.

Sırakaya ile Kuş, Genç’in ailesinin Solingen’deki evini ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı fotoğrafını Mevlüde Genç’in eşi Durmuş Genç’e teslim etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Genç ailesine gönderdiği selamı da ileten Sırakaya, “Mevlüde Genç bizden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzalı fotoğrafını istemişti, biz de kelam vermiştik fakat maalesef ömrü bu güne iktifa etmedi. Bizler Cumhurbaşkanımız ile görüşmemizde bedelli liderimizle mevzuyu gündeme getirdik. Cumhurbaşkanımız da hem selamlarını iletti hem ‘Sayın Durmuş ve Mevlüde Genç’e en düzgün dileklerimle’ diye yazıp kendisi de fotoğrafını bizzat imzaladı.” dedi.

UID Genel Başkanı Kuş ise Mevlüde Genç’in Avrupa’da yaşayan Türk toplumu için simge isim olduğunu ifade ederek, yaşamındaki vakur duruşuyla hem Türk hem Alman toplumuna önemli mesaj verdiğini söyledi.

Genç ailesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzalı fotoğrafını, Türk ve Alman siyasilerle Mevlüde Genç’in fotoğraflarının yer aldığı hatıra köşesine koyarak, hem kendisine hem de ziyarete gelenlere teşekkür etti.

Ziyarette ayrıca Mevlüde Genç için Kuran-ı Kerim okunup dua edildi.

Solingen faciası

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’de Genç ailesinin Untere Werner Caddesi’ndeki konutları ırkçılarca kundaklanmış, atakta Gürsün İnce (28), Hatice Genç (19), Gülüstan Öztürk (12), Hülya Genç (9) ve Saime Genç (5) hayatını kaybetmişti.

Yakalanan failler Markus Gartmann, Felix Köhnen, Christian Reher ve Christian Buchholz, mahpus cezalarını çekip hür bırakılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu