Haber

Şanlıurfa’da depremin vurduğu Kılıçdaroğlu: “El sıkışan herkesin müteahhit olmadığı, inşaat yapmadığı bir Türkiye istiyoruz”

Haber: EMRE SERCAN IKE – Kamera: ÜNAL AYDIN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin meydana geldiği Şanlıurfa’daki enkaz alanında incelemelerde bulunurken, “Türkiye büyük ve çok güzel bir ülke. Böyle acılar maalesef zaman zaman yaşıyoruz. Artık şehirlere gereken önemin ve değerin verilmesini diliyor ve diliyoruz” dedi. El sıkışanın müteahhit olmadığı, inşaat yapmadığı, işinin ehli insanların istihdam edildiği, belediyelerin daha çok işine geldiği bir Türkiye istiyoruz.”

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde yıkıma neden oldu. 11 Şubat saat 17.00 itibariyle açıklanan resmi verilere göre 21 bin 848 vatandaş hayatını kaybetti. Depremin yıkıma yol açtığı kentlerde arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, depremin vurduğu kentlerde incelemelerde bulundu; vatandaşların sorun ve taleplerini dinlemeye devam ediyor. Sabah saatlerinde Malatya’da incelemede bulunan Kılıçdaroğlu, Diyarbakır’a gitti. Kılıçdaroğlu, Diyarbakır’daki incelemelerinin ardından Şanlıurfa’ya gitti.

Kılıçdaroğlu’na; CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Bülent Tezcan ve Ahmet Akın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Muğla Kendisine Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve CHP’li milletvekilleri eşlik etti.

Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa’da yaptığı incelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

“ŞANLIURFALI KARDEŞLERİMİZLE GECEYİ BURADA GEÇİRECEĞİZ: Bugün Malatya’ya uğradık. Daha sonra Diyarbakır’a uğradık. Artık Şanlıurfa’dayız. Şanlıurfalı kardeşlerimizle birlikte geceyi burada geçireceğiz. Bu gezileri Büyükşehir Belediye Başkanı arkadaşlarımla yapıyoruz. Vatandaşların yaşanan sorunları doğrudan bize anlatmasını sağlamaya ve sorunlara çözüm üretmeye çalışıyoruz. Konuları iyice kavradıktan sonra analiz üretmeye çalışıyoruz diyorlar.

HER ÇALKALAYICININ MÜTEAHHİT OLMADIĞI VE İNŞAAT ETMEDİĞİ BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ: Şanlıurfalı kardeşlerime; Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türkiye büyük ve çok hoş bir ülke. Ne yazık ki bu tür ağrılar zaman zaman karşılaştığımız ağrılardır. Umarız ve temenni ederiz ki artık şehirlere gereken değer ve değer verilir. Binalar sağlıklı ve sağlam hale getirilir. El sıkışanın müteahhit olmadığı, inşaat yapmadığı, uzman istihdam edildiği, belediyelerin daha dikkatli görev yaptığı bir Türkiye istiyoruz.

HER OLAYDAN BİR DERS ÇIKARMAK VE O ACIYI YAŞAMAMAK İSTİYORUM: İnsan hayatı çok değerlidir. Hepimiz, kamuda hizmet veren hepimiz, misyonumuzu yerine getirirken insana ve insan hayatına gereken saygıyı ve değeri vermek zorundayız. Zaman zaman Türkiye’nin bu tür acı olaylarla rekabetine tanık oluyoruz. Belli zaman dilimlerinde büyük olaylarla karşılaşıyoruz. Gönül her olaydan ibret almak, aynı acıyı yaşamamak ister. Amacımız bu, hedefimiz bu.

VATANDAŞTAN TOPLANAN VERGİLERİN GERÇEK, GÜVENLİK İÇİN HARCADIĞI BİR SÜREÇ BAŞLATMAK ZORUNDAYIZ: Elbette bir deprem coğrafyasında yaşıyoruz. Ancak siyasetçilerin en azından sağlam binalar inşa etmek ve insanların hayatını tehlikeye atmamak gibi bir misyonu var. Vatandaştan toplanan vergilerin gerçek yerinde harcandığı, vatandaşın güvenliği için harcandığı, binaların sağlıklı bir yere yapıldığı bir süreci başlatmak zorundayız. Bunu yapmazsak, bu tür acılarla karşı karşıya kalırız. Son olarak hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, diğer vatandaşlarımıza başsağlığı diliyoruz.

ŞEHİRLER YAŞANABİLİR OLMALIDIR. HEPİMİZ BU ŞEHİRLERDE HUZUR İÇİNDE YAŞAMALIYIZ: Şimdi deprem olacaksa şehirlerde sağlam binalar olmalı. Şehirler yaşanabilir olmalıdır. Hepimiz bu şehirlerde huzur içinde yaşayabilmeliyiz. Şanlıurfalı kardeşlerime tekrardan hem iyi akşamlar diliyorum hem de morallerini bozmamalarını diliyorum. Türkiye büyük, güzel ve güçlü bir ülke. Göreceksiniz hepimiz bu zenginlik ve büyüklük içinde üzerimize düşen görevi yerine getirdiğimizde hep birlikte daha güzel bir Türkiye yaşayacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu