Ukrayna

Rus askere işkence eden Ukrayna’ya AİHM’de dava açıldı

Donetsk sakini Denis Reznikov, 2022 sonlarında gönüllü olarak Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik özel askeri harekatına katıldı, ama bir buçuk yıl sonra Krasnogorovka’da esir düştü. Ukraynalı güvenlik güçleri esirin kızıyla irtibata geçerek ondan askeri tesislerin fotoğrafını çekip onlara göndermesini talep etti ve buna karşılık babasına işkence yapmayı bırakacakları sözünü verdi. Esir askerin kızı insan hakları savunucularına başvurdu.

Ukrayna ordusunun işkence uyguladığı Rus esir Denis Reznikov
© İrina Vihoreva

Rus insan hakları savunucusu İrina Vihoreva, Sputnik’e açıklamasında, Reznikov’un durumunu AİHM’ye bildirdiklerini ve dava dilekçesi sunduklarını belirterek şunu anlattı:

AİHM’den geçtiğimiz günlerde cevap geldi. Mahkeme temsilcileri, ‘Renizkov Ukrayna’ya karşı’ başlıklı dava sürecinin başlatıldığını bildirdi. Ancak mahkemenin 39. maddesi uyarınca temsilcileri henüz bu konuyla ilgili Ukrayna hükümetine bilgi vermedi. Ek materyaller toplamamız ve dava metnini hazırlamamız için bize haziran sonuna kadar süre verdiler. Halihazırda avukat bununla meşgul.
Rus esire uygulanan işkenceyle ilgili AİHM’de dava açıldı
© İrina Vihoreva

Hukukçu, Reznikov’a yönelik işkenceyle ilgili bilgiyi İsviçre Dışişleri Bakanlığı’na da sundu. İsviçre’de 15-16 Haziran günleri yapılacak Ukrayna Konferansı’nda esirler konusu da değerlendirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu