Teknoloji

OpenAI, Yapay Zekâyı Nükleer Enerjiyle Geliştirecek: Sam Altman da Torpilci Çıktı…

Yapay zekâ sektörünün önemli isimlerinden OpenAI‘la ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Güvenilir kaynaklara dayandırılan bir habere göre şirket, “Helion Energy” olarak anılan füzyon enerjisi şirketinden elektrik satın almak için görüşmeler sürdürüyor.

Yapay zekâ teknolojilerinin geliştirilmesi için çok ciddi enerjiye ihtiyaç var. Hatta bu konuda daha önce bazı açıklamalar da yapıldı ve nükleer enerji tesislerinin önemine vurgular yapıldı. İşte OpenAI da bu durumun farkında gibi görünüyor. Olası bir anlaşmanın her iki firma için de avantaj sağlayacağı aşikâr.

Helion Energy, rastgele seçilen bir firma değil

2013 yılında faaliyetlerine başlayan Helion Energy, sadece sudan üretilen bir yakıt kullanarak düşük maliyetli ve temiz elektrik enerjisi üretmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bunun için tasarlanan özel bir füzyon teknolojisini kullanan şirketin üst düzey yöneticilerinden bir tanesi de OpenAI’ın CEO’su Sam Altman. Yani OpenAI, Helion Energy şirketini rastgele seçmedi.

Yalnız şunu belirtmekte fayda var; OpenAI, bilindiği kadarıyla Microsoft Azure sunucularını kullanıyor. Yani şimdilik, böyle yüksek miktarda enerjiye gerek yok. Ancak Helion Energy ile yapılan görüşmeler, şirketin kendi sunucularını ve eğitim setlerini kullanmaya başlayacağının açık bir göstergesi. 

hizanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu