Haber

Odunpazarı Belediyesi Lületaşı Projesi Tanıtım ve Sergisi Düzenledi

Odunpazarı Belediyesi“4. Ulusal Odunpazarı Lületaşı Festivali Kapsamında” Eskişehir ili, Odunpazarı İlçesi Sınırları ve Potansiyel Lületaşı Saha Sınırları ve Özelliklerinin Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Belirlenmesi Projesi. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası’nın katkılarıyla gerçekleştirilen projenin tanıtımı 22 Kasım Çarşamba günü Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Ardından lületaşının tartışılacağı panel ve sergi düzenlenecek.

Odunpazarı Belediyesi, her yıl düzenlediği uluslararası ve ulusal festivalleri, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketi nedeniyle bu yıl gerçekleştiremedi. Eskişehir Lületaşının simgesel değerlerinden biri olan lületaşını yaşatmak amacıyla düzenlenen festival yerine lületaşı üzerine kapsamlı bir bilimsel araştırma gerçekleştirdi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası’nın katkılarıyla gerçekleştirilen çalışma, “Odunpazarı İlçesi Sınırları İçerisindeki Potansiyel Lületaşı Saha Sınırları ve Özelliklerinin Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Belirlenmesi” adını aldı. Projesi”. Bunun gibi EskişehirLületaşı üzerinde ilk kez bu kadar kapsamlı bir bilimsel çalışma yapılıyor.

Odunpazarı Belediyesi, Jeoloji Mühendisleri Odası’nın katkılarıyla yürüttüğü bu çalışmanın sonuçlarını Deniz Köpüğü adlı etkinlikle açıklayacak. 22 Kasım Çarşamba günü saat 18.00’de Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinlik 3 bölümden oluşacak. Birinci bölümde Cumhuriyetin 100. yıl dönümü nedeniyle 4. Ulusal Odunpazarı Lületaşı Şenliği kapsamında hazırlanan araştırma raporu sunulacaktır. İlk bölümde, Eskişehir Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı Prof. Dr. Can Ayday konuşmacı olacak. Ayday, Eskişehir İli Odunpazarı İlçesi Sınırları İçerisindeki Potansiyel Lületaşı Saha Sınırları ve Özelliklerinin Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Belirlenmesi Projesi hakkında bilgi verecek. İkinci bölümde ise “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Deniz Köpüğü” konulu panel yer alacak. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Emekli Öğretim Üyesi Prof.Dr. Selahattin Kadir, İzmir 9 Eylül Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya İnaner, Eskişehir Maden Mühendisleri Odası Başkanı Gamze Yaş, Maden Mühendisi Ümit Yıldırım, Eskişehir Lületaşı El Sanatlarını Koruma ve Yaşatma Derneği 2. Başkanı Hasan Ersoy’un konuşmacı olacağı panelde, moderatörlüğünü Prof. Dr. Can Ayday yapacak. Etkinliğin üçüncü bölümünde ise Lületaşı eserlerinin yer aldığı bir stant düzenlenecek.

Kaynak: ANKA / Kültür ve Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu