Ekonomi

NYCB CRE kredi zorluklarının üstesinden gelmek için strateji geliştiriyor

New York Community Bancorp (NYCB), ticari gayrimenkul (CRE) kredilerinde önemli kayıplara uğramasının ardından bir geri dönüş stratejisi uygulamaya hazırlanıyor. Bankanın eski Para Birimi Denetçisi Joseph Otting liderliğindeki yeni yönetiminin, Salı günü itibariyle henüz planlanmamış olan ilk çeyrek kazanç raporu sırasında planını detaylandırması bekleniyor.

Bankanın piyasa değeri yaklaşık 6 milyar dolar düştü ve ana faaliyet alanı olan CRE kredilerindeki kayıplar nedeniyle not indirimleri yaşadı. Steven Mnuchin’in Liberty Strategic Capital’inin öncülük ettiği 1 milyar dolarlık yatırım geçici bir rahatlama sağladı. Ancak NYCB hala sermayesini güçlendirmek ve artan faiz oranlarından olumsuz etkilenen CRE riskini azaltmak gibi zorluklarla karşı karşıya.

Analistler ve yatırımcılar NYCB’nin bazı CRE kredilerini elden çıkarmasının ve bilançosunu çeşitlendirmesinin önemini vurguladılar. Banka halihazırda bir ticari kooperatif kredisini kazançla sattı ve diğer krediler için banka dışı teklif sahiplerinden ilgi var. Ancak faiz oranlarının sürekli yüksek seyredeceği beklentisi, alıcıları çekmek için kredi satışlarında daha büyük indirimler yapılmasını gerektiriyor ve bu da kredilerin bilançosunda nasıl değerlendiğine bağlı olarak bankanın zarar etmesine neden olabilir.

Bankanın hisseleri yılbaşından bu yana %70 oranında gerileyerek 1996’dan bu yana en düşük seviyesine indi. Wall Street analistleri NYCB’nin bir yıl önce bildirdiği kârın aksine zarar bildirmesini bekliyor. Yatırımcılar bankanın kredi kalitesi ve sermaye yeterliliğinin yanı sıra gelecekteki kazanç potansiyelini de anlamak istiyor.

Moody’s’e göre NYCB’nin CRE kredi konsantrasyonu, 31 Aralık 2023 itibariyle maddi adi öz sermayesinin yaklaşık altı katı olup, derecelendirilmiş ABD bankaları arasında en yüksek seviyededir. Bankanın özel sermaye alıcılarıyla olan ilişkisi sermayenin dengelenmesine yardımcı oldu, ancak yönetim ve stratejik yönle ilgili sorular devam ediyor.

NYCB’nin elli yıldır odak noktası olan New York gayrimenkulüne olan bağımlılığını azaltmak için diğer kredi alanlarına ve ücret getiren işlere dalması gerekecek. Flagstar mortgage işi, özellikle faiz oranları nihayetinde düştüğünde, gelir çeşitlendirmesine katkıda bulunabilir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bankanın ayrıca, faiz dışı gelir akışlarının, potansiyel olarak kredi hizmet ücretleri veya maliyet tasarrufları yoluyla CRE kayıplarını nasıl telafi ettiğini göstermesi beklenmektedir. Ayrıca, NYCB’nin portföyüne 33,5 milyar dolar mevduat ve yaklaşık 11,7 milyar dolar ticari ve sanayi kredisi ekleyen yakın zamanda satın alınan Signature Bank’ın varlıklarının entegrasyonu yakından izlenecektir. Bu satın alma NYCB’nin bilançosunu 100 milyar dolar sınırının üzerine çıkararak daha sıkı sermaye ve likidite düzenlemelerini tetikledi.

NYCB geçtiğimiz ay Signature Bank’tan alınan varlıkların gerçeğe uygun değerinin değişebileceğini kabul ederek bankanın mali durumunu çevreleyen belirsizliğin altını çizdi. Running Point Capital’in CIO’su Michael Ashley Schulman gibi analistler, banka toparlanma sürecine girerken bu tür geri dönüşlerin genellikle haftalar yerine yıllara yayıldığını belirtiyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu