Haber

MİT, 2023’te DEAŞ’a yönelik 122 operasyonda 426 teröristi yakaladı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından terör örgütü DEAŞ’a yönelik 2023 yılında düzenlenen 122 operasyonda 426 terörist yakalandı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, terörü kaynağında bitirme stratejisiyle geçtiğimiz yıl Suriye’de DEAŞ’a yönelik operasyonlar gerçekleştirilmişti.

MİT, Ocak 2023’te Suriye’nin Bab kentinde Türk askerlerine saldırmaya hazırlanan 2 intihar bombacısını etkisiz hale getirdi.

MİT’in, DEAŞ’ın sözde Horasan Eyaleti’nin (İSKP) Türkiye’deki diplomatik misyon ve ibadethanelere saldırı düzenleyeceğini tespit etmesi üzerine Ocak 2023’te gerçekleştirilen operasyonda 26 şüpheli gözaltına alınmıştı.

IŞİD’in sözde elebaşı Suriye’de etkisiz hale getirildi

MİT, DEAŞ’a yönelik en önemli operasyonlardan birini Nisan 2023’te gerçekleştirdi. DEAŞ’ın sözde lideri Ebu Hüseyin El Kureyşi, Suriye’de düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirildi. Bu operasyon dünya basınında geniş yer buldu.

Örgütün Ağustos 2023’te Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği operasyonda, DEAŞ’ın sözde Akrame Tabur Komutanı AVİ ve eylem hazırlığında olan 2 örgüt üyesi ele geçirildi. Operasyon sonucunda aralarında alev makinesi ve roketatar gibi ağır silahların da bulunduğu çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

MİT ve İstanbul Emniyeti’nin düzenlediği ortak operasyon sonucunda, Irak’ın sözde vilayetinde el yapımı patlayıcı (EYP) uzmanı ve DEAŞ’ın sözde Batı Şubesi görevlisi olarak görev yapan AJA, Kasım ayında yakalandı. 2023.

Terör örgütü DEAŞ üyesi AJA’da 5 adet zamanlı ve uzaktan kumandalı bomba düzeneği, intihar bombacılarının hazırlanmasında ve el yapımı patlayıcı üretiminde kullanılan ekipmanlar ile organizasyonel belgeler ele geçirildi.

– Sinagog ve kiliselere saldırmaya hazırlanan IŞİD’liler yakalandı

DEAŞ’lı teröristlere maddi yardım koordine ettiği belirlenen DEAŞ’ın sözde Şam vilayetinin idari ve mali yöneticisi “Eyyüp” kod adlı Huzeyfe Al Muri, MİT ve polisin düzenlediği ortak operasyonla Aralık 2023’te Mersin’de yakalandı. kuvvetler.

Örgütün sözde Şam vilayeti ve Halep bölgesinden (Sıddık Taburu) sorumlu olan “Hattab El Muhacir” kod adlı terörist Aralık 2023’te yakalandı. Birleşmiş Milletler araçları sözde kurtarılmış bölgelerde.

Aralık 2023’te Türkiye’deki sinagog ve kiliseler ile Irak’ın Ankara Büyükelçiliğine yönelik eylem için keşif yapan DEAŞ’ın Türk yapılanması olarak adlandırılan Salman-ı Farisi Taburu’nda (SFT) görev yapan 8 kişi yakalandı.

DEAŞ’a karşı en büyük adımlardan biri Fırat Kalkanı Harekatı

Türkiye, coğrafi konumu ve radikal terör örgütleriyle mücadelede ana aktörlerden biri olması nedeniyle DEAŞ’ın hedef aldığı ülkelerden biridir.

Türkiye’nin DEAŞ’la mücadelede attığı en büyük adımlardan biri, Ağustos 2016-Mart 2017 tarihleri ​​arasında Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirilen Fırat Kalkanı Harekatı oldu.

Operasyonla yaklaşık 3 bin DEAŞ’lı etkisiz hale getirilirken, 2 bin kilometrekarelik alan da DEAŞ’tan temizlendi. Operasyonlar sonucunda Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturuldu.

Terör örgütü DEAŞ’la mücadele Fırat Kalkanı Harekatı ile sınırlı kalmadı. MİT, operasyonlarıyla DEAŞ’ın Rusya, Kafkaslar ve Avrupa’yı kapsayan sözde Faruk bürosunun faaliyetlerini engellemişti.

Haziran 2021’de Faruk bürosunun sözde maliye sorumlusu “Ebu Hasan El Türki” kod adlı Kasım Güler, MİT’in Suriye’de düzenlediği operasyonda yakalandı.

Ekim 2021’de Kosova’da ormanlık bir alanda gerçekleştirilen operasyonda DEAŞ’ın Avrupa’daki faaliyetlerinde kullanılmak üzere sağlanan silah ve mühimmat ele geçirildi. Örgütün sözde Faruk ofis yapısı çöktü.

Bu kapsamda DEAŞ’ın sadece Türkiye’de değil, Avrupa, Rusya ve Kafkasya’daki faaliyetleri de engellendi. Ayrıca Faruk Ofisi’nin Afrika ve Afganistan ile bağlantıları ve farklı coğrafyalardaki koordinasyon yapılarıyla yürütülen mali transfer faaliyetleri de açıklandı.

MİT, yaptığı teknik çalışmalarla terör örgütü DEAŞ’ın iletişim ağını da tespit etti.

2022’de Türkiye’nin sözde DEAŞ vilayeti yerle bir edildi

DEAŞ’ın sözde Şam vilayeti esir ve şehitler dairesine bağlı lojistik ağı olarak faaliyet gösterdiği tespit edilen 5 terörist, 2022 yılının Şubat ve Mart aylarında yakalandı.

Yakalanan örgüt üyeleri, IŞİD’lilerin Suriye’deki yakınlarına maddi yardımda bulunduklarını itiraf etti.

MİT’in yürüttüğü çalışma sonucunda Türkiye’nin sözde Valisi “Ebu Umar El Zarkavi” kod adlı Beşar Hamo ile birlikte örgütün 4 üyesi de yakalandı. Yakalananların tamamının yabancı uyruklu olduğu belirlendi.

2023 yılında DEAŞ’a yönelik düzenlenen 122 operasyonda toplam 426 terörist yakalandı.

Güvenlik uzmanları, MİT’in kararlı mücadelesi sonrasında DEAŞ’ın Türkiye’deki operasyonel kapasitesinin neredeyse tükendiğini, örgüt yapılarına büyük darbe indirildiğini, DEAŞ’ın Suriye’de gerçekleştirdiği operasyonlarla uzak coğrafyalara yayılmaya çalıştığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu