Haber

Libya’da 9 yıldır tutuklu bulunan Kaddafi dönemi yöneticilerinden Abdullah Mansur serbest bırakıldı

Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin 9 yıldır tutuklu olduğu dönemde Trablus’ta İç Güvenlik Teşkilatı Başkanı Abdullah Mansur serbest bırakıldı.

Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “2011 Şubat Devrimi, zulmü ortadan kaldırmak ve adaleti gerçekleştirmek amacından başka bir şeye yaramamıştır.”

Tutuklu Abdullah Mansur’un serbest bırakılması için tüm tarafların çabalarına olumlu yanıt veren Başsavcı’ya teşekkür eden Dibeybe, tüm Libyalıları zulmün her yerde ve herkesten sona erdirilmesini hedefleyen uzlaşma çabalarına destek vermeye çağırdı.

Abdullah Mansur, 2011’de Muammer Kaddafi rejimine karşı düzenlenen halk devriminin ardından ülkenin güney komşusu Nijer’e kaçmış ve 14 Şubat 2014’te bu ülkeden teslim olmuştu.

Nijer’den getirildikten sonra Trablus’ta tutulduğu cezaevinde çekilen bir görüntüde Libya halkından özür dileyen Mansur, gerçeği göremediğini ve yanlış bir ideolojiyle insan haklarına aykırı kabahatler işlediğini itiraf etti. Libya’da çok sayıda masum insana işkence ettiğini söyleyen Mansur, önce Allah’tan sonra da Libya halkından af dilediğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu