Ekonomi

Küresel piyasalarda gözler ABD enflasyonunda

ABD’de açıklanacak kritik enflasyon verileri öncesinde küresel piyasalarda iyimser bir hava hakim. Asya’daki hisse senedi endekslerinin çoğu yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi bir haftanın en güçlü günlük yükselişine hazırlanıyor.

Pazartesi günü ABD S&P 500 endeksi düştü ancak 4.400 kilit seviyesinin üzerinde kalmayı başardı. ABD’de 2 yıllık tahvil getirileri dün yaklaşık 3 baz puan düştükten sonra bu sabah yüzde 5,04’ün üzerine çıktı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi üst üste iki gün düşerek yüzde 4,62 seviyesinde bulunuyor.

Pazartesi gününü yüzde 0,12 kayıpla kapatan Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yatay seyrediyor.

Gözler ABD enflasyonuna ilişkin temel göstergelerde olacak

Bloomberg’in anketine göre eylül ayında aylık bazda yüzde 0,4 artan tüketici fiyatları endeksinin bu kez yüzde 0,1 oranında artması bekleniyor. Yıllık tüketici enflasyonunun da yüzde 3,7’den yüzde 3,3’e gerileyeceği varsayılıyor.

Manşet bilgilerde düşüş beklense de çekirdek tüketici enflasyonu tahminleri Eylül ayıyla aynı seviyede olup aylık yüzde 0,3, yıllık ise yüzde 4,1 seviyesinde bulunuyor.

Bloomberg’in ABD Baş Ekonomisti Anna Wong, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, Fed üyelerinin son iki toplantısında faiz oranlarını sabit tutmasına rağmen Ekim ayı temel tüketici enflasyonu verilerinin muhtemelen Fed’in sıkılaştırma eğilimini güçlendireceğini söyledi.

Wong, yaz aylarındaki olumlu gidişata rağmen yıllık çekirdek enflasyondaki düşüşün muhtemelen yavaşladığını belirterek, enflasyonun halen Fed’in yüzde 2 hedefinin çok uzağında olduğuna dikkat çekti. Wong, Fed yetkililerinin çekirdek TÜFE mevcut aylık hızda kaldığı sürece gelecekteki faiz artırımları olasılığını açık bırakmasını beklediğini söyledi.

Yine de Wong, Fed’in faiz artırımlarına ilişkin bekle-gör tutumunu değiştirmeyeceği görüşünde olup önümüzdeki birkaç ayın işgücü piyasasının daha hızlı soğuduğuna dair ek kanıt sağlama ihtimaline işaret ediyor.

Bu arada UBS analistleri Arend Kapteyn ve Bhanu Baweja, Fed’in 2024 yılında faiz oranlarını 275 baz puan düşürmesini bekliyor. Bu oran, piyasaların fiyatladığı fiyatın neredeyse 4 katına işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu