Haber

Kültürpark kapılarındaki çalışmalar 1 Eylül’de tamamlanacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark’ın 9 Eylül ve Montrö kapılarındaki restorasyon çalışmalarının yüzde 50’sini tamamladı. İzmir’in kurtuluşunun 101’inci yılında yeniden hizmete girecek olan tarihi kapılardaki yenileme çalışmalarını inceleyen Başkan Tunç Soyer, “İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), katılımcı ve ziyaretçilerine merhaba demeye hazırlanıyor. 92. kez 1-10 Eylül tarihlerinde Kültürpark’ta. İEF’den önce çalışmalarımızı tamamlayacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin simgelerinden biri olan Kültürpark’ın doğal dokusunu geliştirerek, kentsel belleğin korunması ve yaşatılması hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Korunması ve zamanla yıpranması nedeniyle taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilen Kültürpark’ın Lozan kapısını yenileyen Büyükşehir Belediyesi, 9 Eylül ve Montrö kapılarındaki onarımlarla çalışmalarını sürdürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 92’nci kez açılacak olan İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) öncesi kapı yenileme çalışmalarını da yerinde inceledi. Lider Soyer’e YETER Partisi Kalkınma Politikaları Lideri Prof. Dr. Ümit Özlale, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Ozan Yılmaz ve belediye bürokratları eşlik etti. Yenileme ve güçlendirme çalışmalarının yüzde 50’si tamamlanan kapılar, 92. İzmir Enternasyonal Fuarı öncesinde tamamlanacak.

İzmirlilere yeni bir Kültürpark kapısı göstereceğiz.
1 Eylül’de İEF ile birlikte kapıları açacaklarını belirten Önder Soyer, “Çok heyecanlıyız. Çok az zaman kaldı. Arkadaşlarım gece gündüz çalışıyor. Gecenin bu saatinde çok zor şartlar altında işi bitirirler. Tarihi dokusuna uygun olarak tamamlayacağımız yeni bir Kültürpark kapısını İzmirlilere göstereceğiz. İzmir Enternasyonal Fuarı, 1-10 Eylül tarihlerinde Kültürpark’ta 92. kez katılımcı ve ziyaretçilerine merhaba demeye hazırlanıyor. İEF’den önce çalışmalarımızı tamamlayacağız” dedi.

1 eylülü sabırsızlıkla bekliyorum
İYİ Parti Kalkınma Politikaları Lideri Prof. Dr. Ümit Özlale ise her İzmirlinin Kültürpark ve fuarda hatıraları olduğunu belirterek, “Bu kapıların daha da güzelleşmesi için hummalı bir çalışma yapılıyor. Zamanında teslim edileceği sözünü de aldık. 1 Eylül’ü sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

Kültürpark’ın tüm kapıları yenilenecek
Kültürpark’ın tarihi kapılarındaki yenileme çalışmaları geçtiğimiz yıl Lozan Kapısı ile birlikte başladı. Montrö ve 9 Eylül kapılarından sonra 26 Ağustos’ta ve Cumhuriyet kapılarında yenileme çalışmaları başlayacak.
 
Bisiklet park alanları ve aydınlatma yapılacak
2 bin 793 metrekare inşaat alanına sahip 9 Eylül ve Montrö kapılarının onarımı için 21 milyon lira kaynak ayrıldı. Çalışma 31 Mayıs’ta başladı.

Binaların taşıyıcı sistem ve malzeme kalitesi açısından gücünü kaybeden kısımları yeniden yapılmıştır. Korunan kısımlar da güçlendirildi. Vasıfsız eklentilerden arındırılan kapıların betonarme imalatları da tamamlandı.

Kültürpark kapılarının kapalı olan yerlerinde ise tribün salonu, bilet gişesi, uygulama, turizm ofisi ve wc gibi vatandaşların kullanımına açık yerler bulunacak. Çevredeki yönetmelikler kapsamında yer döşemeleri doğal taş kullanılarak yenilenecek, bisiklet park alanları ve aydınlatmalar yapılacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-mezitli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu