Haber

Köpekbalıkları Kokainden Halüsinasyon Görüyor

ABD’nin Florida eyaletinde yapılan bir araştırmada, köpek balıklarının denize salınan kokain balyaları nedeniyle doğal olmayan davranışlar ve halüsinasyonlar sergiledikleri bildirildi.

The Guardian’ın haberine göre Florida’daki Mote Marine Laboratuvarı’nda araştırmacı olarak çalışan Dr. Tracy Fanara ve ekibi, Florida sularında faaliyet gösteren uyuşturucu kaçakçıları tarafından okyanusa salınan kokain balyalarının deniz yaşamı üzerindeki etkisini inceledi.

Florida’nın güney ucundaki adalar çevresinde 6 gün boyunca köpek balıklarını gözlemleyen araştırmacılar, balıkların alışılmadık davranışlar sergilediğini belirledi.

Köpekbalıkları hayali bir avın etrafında daireler çizerek koşar

Araştırmacılar, normalde insanlardan kaçınan Çekiç Kafalı Köpek Balığı’nın kokain tükettikten sonra gerçek anlamda insanların üzerinde yüzdüğünü ve halüsinasyon gören bir kum köpekbalığının hayali bir avın etrafında döndüğünü gözlemledi.

Kokain yerine balık yemi içeren deneysel hedefli balyaları suya atan araştırmacılar, köpekbalıklarının balyalara saldırdığını kaydetti.

Fanara ve ekibi, araştırmalarına devam etmek ve köpekbalıkları tarafından tüketilen kokaini tespit etmek için balıklardan kan örnekleri almayı planlıyor.

Okyanuslarda 500’den fazla köpekbalığı türü yaşıyor

Öte yandan Nature dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre tüm okyanuslardaki köpek balığı popülasyonu 1970’ten 2018’e yüzde 71,1 azaldı.

Ortalama ömrü 272 yıl olan ancak 400 yıla kadar yaşayabilen Grönland köpekbalığı, Science dergisinde yayınlanan araştırmaya göre en uzun yaşayan omurgalı.

Köpekbalıkları, dinozorlardan 190 milyon yıl önce dünyadaydı.

Miami Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre köpekbalıkları ağaçlardan 90 milyon, dinozorlardan 190 milyon yıl önce yeryüzündeydi.

Rastgele ses çıkaran bir organları olmayan köpek balıkları, elektromanyetik dalgaları algılayarak okyanusta yollarını bulabilir ve avlarını tespit edebilirler.

Frilled köpekbalığı gibi bazı köpek balığı türleri, ortalama 11 ila 12 aylık hamile olmak üzere 3 yıla kadar hamile kalabilir.

haber-kesan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu