Haber

KKTC, Uluslararası Frankofon Örgütünün Kıbrıs meselesiyle ilgili kararına tepki gösterdi

KKTC Dışişleri Bakanlığı, Memleketler arası Frankofon Örgütünün 18. doruğunda Kıbrıs sıkıntısına ait alınan karara reaksiyon gösterdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) örgüte tek taraflı gözlemci üye olduğu belirtilerek, Tunus’ta düzenlenen 18. Frankofon Zirvesi’nde Kıbrıs konusunda alınan kararın kabul edilemeyeceği bildirildi.

Alınan kararın Kıbrıs konusuna yönelik yanlı yaklaşımı yansıttığına, Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını göz ardı eder nitelikte olduğuna ve ülkedeki mevcut gerçeklerle örtüşmediğine işaret edilen açıklamada, “Kıbrıs’a yönelik kararlar alırken, memleketler arası topluluğun birtakım tarihi gerçekleri göz önünde bulundurması büyük ehemmiyet arz etmektedir. Bu çerçevede, bahse ait gerçekçi bir yaklaşım sergilenebilmesini teminen, adada lisanı, dini, kültürü farklı iki halk bulunduğunun ve Kıbrıs Türk halkının farklı bir devleti olduğu gerçeğinin kabul edilmesi elzemdir.” tabirleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıyeten iki toplumlu, iki bölgeli federasyon modelinin 50 yıldır tartışıldığı, KKTC’nin geçerliliğini yitirmiş bir formül üzerinde kaybedecek bir 50 senesi daha olmadığı vurgulandı.

Uluslararası Frankofon Örgütünün Tunus’un Cerbe Adası’nda düzenlenen 18. zirvesinde, Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde Kıbrıs’ın, halk ve kurumlarının tekrar birleştirilmesi, birleşme istikametindeki müzakerelerin tekrar desteklenmesine dair karar açıklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu