Ekonomi

JPMorgan’ın 1 numaralı Fed planına tepki

Bankacılık sektöründe sermaye kurallarını sıkılaştıracak Fed planına Wall Street’ten tepki gecikmedi. JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, daha katı sermaye kuralları içeren planın “büyük ölçüde hayal kırıklığı yarattığını” söyledi.

Bir CNBC röportajında ​​konuşan Dimon, “Bu kurallara uyacağız. Ancak bunun Amerika için doğru bir şey olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Dimon, kuralların konut ve KOBİ kredisi vermeyi zorlaştıracağını savundu. Fed, mevduat sigortası kurumu FDIC ve bankacılık denetleme kurumu OCC tarafından hazırlanan plana göre, en büyük Wall Street bankaları sermaye tamponlarını yüzde 19 oranında artırmak zorunda kalacak.

Dimon, verdiği röportajda Amerikan ekonomisiyle ilgili olarak, “Yumuşak mı yoksa sert bir iniş mi olur bilmiyorum. Jeopolitik gerilimler beni daha çok endişelendiriyor” dedi.

Dimon’a göre Fed faiz oranlarında bir adım daha yükseğe çıkabilir.

Fed’in planı

Yılın ikinci çeyreğinde ABD merkez bankası Fed, bankaların kredilerde daha sıkı koşullar öne sürdüklerini ve kredi talebindeki zayıflığın devam ettiğini açıkladı.

Bankalarla yaptığı anketi Pazartesi günü yayınlayan Fed, bankaların orta ve büyük ölçekli işletmelere yönelik ticari kredilerde şartlarını sıkılaştırma oranının yüzde 50,8’e yükseldiğini bildirdi.

Bu oran ilk çeyrekte yüzde 46 idi. Ticari kredilerde kredi talebinde zayıflık bildiren bankaların oranı yüzde 55,6’dan yüzde 51,6’ya gerilese de talep zayıflığının devam ettiğine işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu