Haber

İstanbul’da “Büyük Kadın Laiklik ve Özgürlük Yürüyüşü” düzenlendi.

Haber: ÇAĞATAN AKYOL – Kamera: SADIK KARAKULOĞLU

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu öncülüğünde İstanbul Kartal’da “Laiklik ve Özgürlük İçin Büyük Kadın Yürüyüşü” düzenlendi. Platform Genel Sekreteri Fidan Ataselim, “Zorla kazandığımız özgürlüklerimize ve eşitlik haklarımıza yönelik her türlü yasal düzenlemeye saldırıyorlar.”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu öncülüğünde bugün İstanbul’da “Laiklik ve Özgürlük İçin Büyük Kadın Yürüyüşü” düzenlendi. Kartal Başak Marmaray durağında başlayan yürüyüş, pankart ve sloganlar eşliğinde meydanda sona erdi.

Yürüyüşün ardından düzenlenen mitingde konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, kadınların her gün öldürülmeye devam ettiğini belirtti.

“BİRÇOK DOSTUMUZU HAYATTA KALDIRDIK”

Ataselim şunları söyledi:

“MECLİS’TE ‘6284’Ü KALDIRIN’ DİYENLERİ TARİHTEN ÇIKARACAĞIZ”

“YOKSULLUKLA MÜCADELE EDİYORUZ”

Bu ataerkilliği mezara gönderecek olan kadınlar biziz. Sorun sadece bizimle ilgili bir sorun değildir ve kalmayacaktır. Bakın gece yarısı İstanbul Sözleşmesi’nde Cumhurbaşkanı ‘Karar verdim, imzayı geri çekiyorum’ dedi ve Danıştay bunu durdurmadı, bu hukuksuzluğu durdurmadı. Anayasayı ayaklar altına aldılar ve çiğnediler. Biz önlerinde durup onları durdurmaya çalıştık. O dönem bugün meydanlarda olup sesini yükselten herkes olsaydı belki o gün durdurabilirdik. Onun için, ‘Keşke çok geç’ dememek için anayasal işleyişi rafa kaldırmaya çalışanların karşısında bugün de yarın da dimdik ayaktayız. Tek adam rejimine asla izin vermeyeceğiz. Başta kadınlar olmak üzere herkesin yoksullukla boğuştuğu ve bunun şiddetin bile bahanesi haline geldiği bu kriz günlerinde, bizim küçük nafakamıza göz dikiyorlar. Aile Bakanı göreve geldiği ilk gün ‘Erkekler mağdur’ dedi. ‘Erkekler mağdur ediliyor’ sözlerinizden bıktık. Artık bu kadar yeter. Her gün öldürülüyoruz. Biz bu yoksullukla mücadele ediyoruz.

“ERDOĞAN BU KADINLAR İÇİN NE YAPTIN”

Bizim için ne yaptın? Sayın Bakanım size, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bu hanımlar için ne yaptığınızı soracaklar. Bize ‘Şunu yaptık, bunu yaptık’ diyecekler ama hayatımızda gerçeği yaşayan biziz. Neyin nasıl gittiğini gören biziz. Aile konseyleri ve çalıştaylar düzenlediler. Aileyi ‘kutsal aile’ diye yüceltirken, o aileleri kendileri yok ediyorlar. Burada bu konuda bir uyarıda bulunalım. Bu aileleri yok eden şiddet, çocuklarının cinsel yönelimi ve kimliğini duyunca, çocukları şiddete maruz kaldığında aslında şiddeti doğuran da bu oluyor. Kadınlar boşanmak istediğinde, çalışmak istediğinde, kadınlar öldürüldüğünde öldürülen kadınların aileleri kapatma davalarımızda şunu söyledi. ‘Biz bir aile değil miydik Sayın Bakanım?’ dediler. Çok haklılardı. Aile kime ve neye göre? Tek tip bir aile dayatmanın yanı sıra aileyi de yüceltiyor, kadın ve çocukların bu konuda söz sahibi olmamasını istiyorlar.

“HKG, HKG’NİN AİLESİ TARAFINDAN İSTİSMARA BİLE ULAŞMADI MI”

“FAİLLER BİZİM İÇİN BURADA”

Benzer şekilde bir süre parklarda alkol ve bira tüketimini de yasaklamaya çalıştılar. Buna ne dediler? Efendim, kadınlar taciz ediliyor. Şiddetin nereden geldiğine baktığımızda kadınlar en çok şiddete maruz kalıyor ve en yakın akrabaları tarafından öldürülüyor. Kadınlar çoğunlukla evlerinde öldürülüyor. Babaları, kardeşleri, boşanmak istedikleri erkekler tarafından öldürülüyorlar. Failler o kadar uzakta bir yerde değil. İçimizdedir, yanı başımızdadır. En azından temsilcilik yapmamasını söylüyoruz ama tabii ki öyle diyorlar. Bu yüzden özgürlüklerimiz ve eşitlik haklarımız için zoraki kazandığımız yasal düzenlemelere saldırıyorlar.”

GÜLSÜM KAV: DAHA FAZLA HAK ARIYORUZ VE MÜCADELE YENİ BAŞLADI

Platformun Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, kısaca şunları söyledi:

“Yıllardır anayasal haklarımız için mücadele veriyoruz. Çok haklıydık değil mi? ‘Anayasa bir kere çiğnense bir şey olmaz’ diyenler, ‘Bir daha bir şey olmaz’ diyenler Çocuklar, nihayet anayasal işleyişi tamamen bozacak kadar ileri gittiler. O yüzden laiklik ve özgürlükler konusunda miting yapmakta ve bu konuda harekete geçmekte haklıydık, yine alkışı hak ettik. Cumhuriyet kutlanıyor. Peki bu böyle sembolik kutlamalarla, anmalarla mı yapılacak? Bu mümkün değil. Anmak değil, anlamak lazım. Bu da yetmez, ilerlememiz lazım. Görevimiz mücadeleyi sürdürmektir. Biz bunu kurana kadar cinsiyet eşitliğinden yana olan bir cumhuriyet. O bakımdan bu aşamada bu toplantının tekrar yapılması buna çok güzel, çok büyük bir yanıt. Son olarak kadınlara ve LGBTQ+’lara yönelik saldırıların nasıl olduğunu görmek istiyorlar. çoğaldı ve ataerkillik dediğimiz o kadınlara aile dedikleri için çok acımasız olan ama her zaman erkeklerin lehine olan o çark sistemini cilalayıp yaşatmak istiyorlar. Çünkü oraya bir sopa sapladık. O çarklar eskisi gibi dönmüyor. Çünkü Türk kadını değişiyor. Çünkü daha fazla haklarımızı arıyoruz ve bu çaba henüz yeni başlamadı. Arkamızda çok önemli bir mücadele var. Sayımız ne olursa olsun, bugün burada büyük bir özgüvenle buluşmuşsak şunu söyleyebiliriz ki, dünya ve Türkiye tarihi arkamızdadır, kadınlar,

Mücadelenin tarihi çok değerli bir birikime sahiptir. “Bizim platformumuz artık laiklik ve özgürlük mücadelesini başlatmadı.”

Kaynak: ANKA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu