Haber

İsrail’in Gazze saldırılarına tepki: Batı Şeria’da kapsamlı saldırı

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nde çok sayıda sivilin yaşadığı Cibaliya Mülteci Kampı’na yönelik saldırısını protesto etmek amacıyla işgal altındaki Batı Şeria’da kapsamlı bir grev düzenlendi.

Batı Şeria’daki bankalar, bakanlık kurumları, okullar, üniversiteler ve mağazalar kapılarını bir gün süreyle kapatacaklarını duyurdu.

İsrail’in Gazze Şeridi’nde ve özellikle Cibaliya Mülteci Kampı’nda Filistinlilere yönelik saldırılarına tepki olarak gerçekleştirilen grev kapsamında fırınlar ve eczaneler dışında tüm ticari işletmeler kapatıldı.

Okullar ve üniversiteler de Gazze Şeridi sakinlerine destek ve dayanışma amacıyla şehir merkezlerinde etkinlikler düzenleyeceklerini duyurdu.

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail güçlerinin Cibaliya Mülteci Kampı’na dün düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre 100 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari de dün gece düzenlediği basın toplantısında saldırıyı kendilerinin organize ettiğini söyledi.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, İsrail’in Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal mekanlarına yönelik sürekli ihlallerine tepki olarak 7 Ekim sabahı kapsamlı bir baskın düzenlerken, İsrail ordusu Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı. başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den yapılan saldırılarda 317’si asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’de El Kassam Tugayları’nın elinde 240 İsrailli esirin bulunduğunu kaydetti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında 3 bin 542’si çocuk, 2 bin 187’si kadın olmak üzere 8 bin 525 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 643 kişinin de yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 126 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli de yaralandı.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren Gazze’ye yönelik sınırlı kara saldırılarını genişletmeye başladı ve hava bombardımanının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’deki sağlık merkezlerini vurmaktan çekinmeyen İsrail, en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi’ni de hedef aldı.

haber-torul.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu