Haber

İsrail’e Madrid’de Onur Madalyası Verilmesi Kararı

İspanya’nın başkenti Madrid’de sağ partilerin çoğunlukta olduğu İl Meclisi, İsrail halkına “Madrid Şehri Onur Madalyası” verilmesine karar verdi.

İl Meclisinde iktidarda olan Halk Partisi aşırı sağ Vox partisinin getirdiği öneriye destek verirken; Buna tepki gösteren muhalefetteki sol siyasi partiler ise aleyhte oy kullandı.

Belediye, bu kararla İsrail halkına “Madrid Şehri Onur Madalyası” verilmesine ilişkin işlemleri başlattı.

Ayrıca Madrid Belediyesi’nde alınan karar uyarınca, Hamas’ın siyasi kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı altında başlattığı saldırı ve diğer grupların İsrail’e yönelik gerçekleştirdiği baskınlar “kayıtsız şartsız” kınanırken, saldırılarda hayatını kaybedenler “kayıtsız şartsız” kınandı. İsrail vatandaşları için de bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Muhalefetteki sol partiler (Mas Madrid ve Sosyalist İşçi Partisi), İsrail’in Gazze’ye saldırdığı bir dönemde alınan bu kararın “zalim” olduğunu belirterek, “karşıtlığın tek işbirlikçisi” olarak nitelendirdikleri aşırı sağı çağırdı. Tüm dünyada ve İspanya’da Semitizm”. kendisini “tek taraflı ve partizan davranmakla” suçladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu