Haber

İsrail askerleri ile Filistinli gençler arasında çatışma çıktı

İşgal altındaki Batı Şeria’daki Nablus kentine baskın düzenleyen Filistinli gençler ile İsrail askerleri arasında çatışma çıktı.

Bölgedeki görgü tanıklarından alınan bilgiye göre İsrail askerleri, Yahudi yerleşimcilerin Nablus’un doğusundaki “Yusuf’un Koltuğu” olarak bilinen yere girip dini ayinlerini yapabilmelerini sağlamak için bölgeye baskın düzenledi.

Baskına rahatsızlık vermek isteyen Filistinli gençler ile İsrail askerleri arasında Yusuf Makami yakınlarında silahlı çatışma çıktı.

Filistinli gençler yol barikatları kurarak ve lastik yakarak İsrail askerlerinin girişini engellemek istedi. İsrail askerleri gerçek mühimmat ve göz yaşartıcı gaz kullanarak bu duruma müdahale etti.

Fetih Hareketi’ne bağlı Aksa Şehitleri Tugayı, yaptığı açıklamada, birliklerinin Nablus’un doğusu ve Yusuf Makam çevresinde İsrail askerleriyle çatıştığını ve yerli üretim patlayıcı ve mermilerle baskınlar düzenlediğini duyurdu.

Yahudi yerleşimciler, İsrail ordusunu savunmak için genellikle “Yusuf’un Koltuğu” olarak bilinen bölgeye dini törenler yapmak için baskınlar düzenler.

Yahudiler, Hz. Yusuf’un kabrinin Batı Şeria’nın Nablus şehrinde bulunan “Yusuf Koltuğu”nda olduğuna inanıyor. Ancak birçok arkeolog, söz konusu türbenin birkaç asırlık bir geçmişe sahip olduğunu ve Yusuf ed-Duveykat adlı bir Müslüman’a ait olduğunu söylemektedir.

haber-kaynarca.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu