Haber

İngiltere’de ana muhalefetin lideri Starmer, Lordlar Kamarası’nı feshetme sözü verdi.

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer, başbakan seçilmesi halinde parlamentonun üst kanadı olan Lordlar Kamarası’nı ilk döneminde lağvedeceğine söz verdi.

Starmer, Sky News’e yaptığı açıklamada liderliğini yaptığı İşçi Partisi’nin Lordlar Kamarası’nı feshetmek istediğini doğrulayarak, Lordlar Kamarası’nı kimsenin savunamayacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

İşçi Partisi Milletvekili Gordon Brown’ın bugün İngiltere’nin geleceği hakkında açıklayacağı parti komitesi raporuna atıfta bulunan Starmer, “Bu, bugünkü rapordaki tavsiyelerden biri. Bundan sonra yapacağımız şey, bu tavsiyelere başvurmak, test etmek ve spesifik olarak bakmak. nasıl uygulanabilecekleri konusunda.” terimini kullandı.

Starmer, Başbakan seçildiği takdirde ilk döneminde Lordlar Kamarası’nı feshetmeyi bekleyip beklemediği sorulduğunda, şunları söyledi:

“Evet, öyle umuyorum çünkü Gordon Brown’dan bunun için bir komisyon kurmasını istediğimde, talebimin ilk dönemde uygulanabilecek tavsiyeler olduğunu söyledim. Ekonomimizi ve siyasetimizi düzeltmek için bir şansımız olacak. Bunu tam olarak doğru yaptığımızdan emin olmak istiyorum.”

“Mevcut Lordlar Kamarası savunulamaz”

Milletvekili Gordon Brown konuyla ilgili yaptığı açıklamada, mevcut Lordlar Kamarası’nın savunulamaz olduğunu vurgulayarak, “Dünyadaki her ikinci ev, çok az istisna dışında, nispeten daha küçüktür ve genellikle birinci evden daha küçüktür. (İngiltere’de). Şu anda 830 üyeli bir Lordlar Kamarası var.” sözlerini kullandı.

İki meclisli bir sistemle yönetilen İngiltere’de Avam Kamarası seçimle göreve başlarken, Lordlar Kamarası nesilden nesile veya atamayla belirlenir.

800’den fazla üyesi bulunan Lordlar Kamarası’nda 90 kalıtsal üye ve İngiltere Kilisesi’nin 26 başpiskoposu bulunmaktadır.

Ömür boyu görev yapan Lordların geri kalanı, hükümetin veya Lordlar Kamarası Atama Komitesinin önerisi üzerine İngiliz hükümdarı tarafından atanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu