Haber

Hatay’da depremzedelerden TEDAŞ’a tepki: Yasadışı ceza kesiyorlar

HATAY – Hatay’da bir grup depremzede TEDAŞ’ın depremzedelere yüksek ücrette cezalar kesmesine, basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Hatay’da depremin üzerinden 16 ay geçmesine rağmen hâlâ normal bir yaşama geçilemedi. Ulaşımdan, elektriğe dek depremzedeler birçok noktada mağduriyet yaşıyor. Bunlardan biri de TEDAŞ’ın yüksek miktarda fatura kesmesi. Bir grup depremzede TEDAŞ’a tepki göstermek için bugün Odabaşı Mahallesi’ndeki TEDAŞ’ın merkez binası önünde açıklama yaptı.

‘ELEKTRİK BAĞLANMASI 4-5 AYI BULUYOR’

Hatay’da her aksayan hizmetin depremin şiddetine bağlandığını belirten Nurcan Ördek, aylardır yaşamın her noktasında mağduriyet yaşandıklarını dile getirdi.

Ördek, “Yetkililer, kurumlar hizmete yetişemezken halktan her şey harfi harfine yerine getirmesi beklendi. Belediyeler numarataj verirken para talep etti, evrak peşinde koşturdu. Şimdi de TEDAŞ mağdur ediyor. Elektrik için ilk önce abonelik başvurusunda bulunuyoruz, tesisata bakılıyor, onaylanıyor ve sonra elektrik kullanıma açılıyor. Bu süreç 4-5 ayı buluyor. 5 ay elektriksiz kalmamak için mecburen elektrik direğinden çekiyoruz. TEDAŞ kendi işini geç yapmasına rağmen kaçak elektrik kullanımı diyerek bize ceza kesiyor. Yine evi orta hasarlı ya da çadırda, konteynerde yaşayan birçok depremzedeye 20 bin ile 100 bin TL arasında değişen cezalar kesildi” dedi.

‘DEPREMZEDEYİ PROSEDÜRE BOĞUP CEZA KESİYORLAR’

“TEDAŞ’ın kuş uçmaz kervan geçmez ücra bir yerleşke seçmesinin bile otobüsün, toplu ulaşımın olmadığı Hatay’da mağduriyet yarattığını” söyleyen Ördek, depremin başından beri TEDAŞ’ın halkın kolay ulaşabileceği mobil hizmet noktalarıyla, belge ve prosedür istemeden sorun çözmesini istediklerini ama aksine depremzedeyi uğraştırıp, üstüne ceza kestiğini ifade etti.

TEDAŞ’ın kestiği cezaların yasadışı ve art niyetli olduğunu belirten Nurcan Ördek, “TEDAŞ depremzedenin mağduriyetinden kazanç elde ediyor. Barınma, enerji, su temel insan hakkıdır ve Anayasa ile güvence altına alınmıştır. TEDAŞ Anayasa’ya da aykırı hareket ediyor. Kurumun bir an önce cezaları geri çekmesini, bugüne kadar cezalardan sağlanan haksız kazanç konusunda kamuoyunun aydınlatmasını istiyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu