Haber

Gazeteci Sedat Yılmaz hakkında işkenceden suç duyurusu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında 29 Nisan’da 15 farklı ildeki konutlara baskın düzenlendi. Diyarbakır’da gözaltına alınan Dicle Fırat Gazeteciler Cemiyeti (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Sedat Yılmaz ile eşi Selma Yılmaz ile İstanbul’da gözaltına alınan Sedat Yılmaz’ın kız kardeşi Filiz Yılmaz, Ankara’ya getirildi.

Avukatların dosyaya erişimine getirilen 24 saatlik kısıtlamanın ardından dün avukatlarıyla görüşen gazeteciler Yılmaz ve Müftüoğlu, otobüsle Ankara’ya getirilirken 15 saat elleri kelepçeli tutulduklarını, 24 saat aç kaldıklarını söyledi. saat.

Sedat Yılmaz, polis tarafından darp edildiğini, “sohbet” adı altında casusluk ve hakaretlere maruz kaldığını belirtti. Yılmaz’ın avukatı Şule Recepoğlu, söz konusu durumla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda bulunulan dilekçede, Yılmaz’ın somut bir işlem ve delil olmaksızın gözaltına alındığı, söz vermeye ve korkunç muameleyle itiraf etmeye zorlandığı belirtildi.

Diyarbakır’dan Ankara’ya sevk edilirken gözaltına alınanların elleri kelepçeli olarak otobüse bindirildiğinin belirtildiği dilekçede, Yılmaz’ın Diyarbakır’da otobüse binerken sağ tarafından polis tarafından darp edildiği vurgulandı.

Yılmaz’ın bu süre zarfında küfür ve hakaretlere maruz kaldığının belirtildiği dilekçede, Yılmaz’ın kendisini itirafa zorlayan kolluk kuvvetlerini bir odaya kapatılarak tespit edebileceği belirtilerek, zanlıların tespit edilerek cezalandırılması talep edildi. , ulusal ve uluslararası mevzuat ve kararları dikkate alarak. (MA)

canik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu