Ekonomi

Faiz artırımı bahisleri artarken Yen güçleniyor

Japon Yeni, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) 18-19 Mart’ta yapılacak politika toplantısında negatif faiz politikasına son verebileceği yönündeki piyasa beklentilerinin etkisiyle bugün ABD doları karşısında kayda değer bir artış gösterdi. Bu durum, Federal Rezerv’in Haziran ayında faiz oranlarını düşürebileceği yönündeki tahminlere tezat oluşturuyor.

Yen ve diğer önemli para birimlerine karşı bir ölçü olan dolar endeksi Cuma günü gördüğü iki ayın en düşük seviyesine yakın seyretti. Endeksteki düşüş, işgücü piyasasında yavaşlamaya işaret eden ve Federal Rezerv’in daha yumuşak bir politika duruşu benimsemeye eğilimli olabileceğini düşündüren ABD bordro verilerini takip etti.

Sterlin, Kasım 2022’den bu yana en güçlü haftasının ardından ulaştığı birkaç ayın zirvesinden gerileyerek düşüş yaşadı. Bu geri çekilme, piyasanın İngiltere Merkez Bankası’nın faizleri Federal Rezerv veya Avrupa Merkez Bankası kadar hızlı düşürmeyebileceğine olan inancını yansıtıyor.

Dolar %0,17 düşüşle 146,82 yen oldu ve Cuma günü görülen beş haftanın en düşük seviyesi olan 146,48’e yaklaştı. Dolar endeksi en son 15 Ocak’ta görülen 102,33 seviyesinden çok uzak olmayan 102,68 seviyesinde nispeten sabit kaldı.

Kaynaklara göre BOJ politika yapıcıları arasında Mart toplantısında negatif faiz oranlarına son verilmesi beklentisi artıyor. Çarşamba günü yapılması beklenen bu yılki “shunto” ücret görüşmelerinin sonuçlarıyla birlikte Japonya’nın en büyük şirketlerinden önemli ücret artışlarına yönelik tahminler bu hissiyatı destekliyor.

Buna ek olarak, Jiji haber ajansından BOJ’un mevcut getiri eğrisi kontrol stratejisinin yerini alacak yeni bir niceliksel para politikası çerçevesi tasarladığına dair haberler ortaya çıktı.

Öte yandan, CME Group’un FedWatch aracında belirtildiği üzere, yatırımcılar şu anda Federal Rezerv’in 11-12 Haziran toplantısının sonuna kadar faiz oranlarını düşürmesine %73 ihtimal veriyor. Bu durum, Fed Başkanı Jerome Powell’ın hafta başında yaptığı yorumların ve son dönemde açıklanan zayıf istihdam verilerinin faiz indirimi beklentilerini artırmasının ardından geldi. Bir sonraki Fed toplantısı 19-20 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Sterlin %0,7 düşüşle 1,2859$’a gerilese de Cuma gününü %1’in üzerinde bir artışla Temmuz sonundan bu yana görülmemiş bir seviye olan 1,2811$’dan kapattı. Geçtiğimiz hafta para birimi %2,35’lik bir artış göstererek dolar karşısında altı günlük bir kazanç serisine imza attı.

Euro, 12 Ocak’tan bu yana ilk kez Cuma günü 1,0980$’a kadar yükseldikten sonra nispeten değişmeyerek 1,0944$’da kaldı. Avrupa Merkez Bankası geçtiğimiz Perşembe günü faiz oranlarını rekor seviyelerde tutarken, yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirimine gidebileceğinin sinyalini verdi.

Kripto para birimleri alanında, bitcoin %0,17 düşüşle 68.301 $’a gerileyerek Cuma günü belirlenen 70.175 $’lık rekor seviyesinin altında kaldı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu