Ekonomi

Erdoğan açıkladı: Üç yıllık OVP’de yüzde 4,5 büyüme, tek haneli enflasyon hedefi

Erdoğan, Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen MTP toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

* Hiç kimseye, hiçbir fikre ön yargıyla yaklaşmayız. Kimden gelirse gelsin, ülkemize fayda sağlayacak her türlü öneriyi hayırla değerlendirmeye hazırız.

*Fırsatçılara yönelik kontrollerimiz devam ediyor. Bazı kesimlerde oluşan fiyat balonunun azaldığına ve piyasanın istikrar bulmaya başladığına tanık oluyoruz.

* Daha güçlü, inançlı ve müreffeh bir Türkiye hedefi doğrultusunda Orta Vadeli Program ile ekonomide ilk yol haritamızı ortaya koyuyoruz.

* Ekonomik büyümeden taviz vermeyeceğiz. Katma değeri yüksek yatırımların önünü açarak, finansmanını kolaylaştırarak sağlıklı büyümeyi sağlayacağız.

* (Deprem bölgesi) Ek bütçeyle bölgeye 762 milyar lira ayırdık. 2024 yılında deprem bölgesine 1 trilyon lira tahsis edeceğiz. Önceliğimiz depremin yarattığı tahribatı ortadan kaldırarak istikrarlı ekonomik büyüme ile istihdamı artırmak, enflasyonu tek haneye düşürmek ve gelir dağılımını düzgün hale getirmek.

* OVP döneminin tamamı boyunca deprem bölgesi için yaklaşık 3 trilyon lira kaynak kullanılacak.

‘Yüzde 4,5 büyüme hedefleniyor’

* Üç yıllık dönemde katma değeri yüksek özel şube yatırımlarının öncülüğünde ekonomik büyümeyi istikrara kavuşturmayı ve ortalama yüzde 4,5 büyümeyi hedefliyoruz.

* Hükümet olarak Orta Vadeli Program’a tam destek verdiğimizi özellikle ifade etmek isterim.

14 bin 855 dolar milli gelir hedefi

* Büyüklüğü 1,3 trilyon doları aşan, kişi başına düşen milli geliri 14 bin 855 dolar olan yüksek gelirli küme ülkelerinin ortasına girmeyi öngörüyoruz.

* İstihdamı yıllık ortalama 909 bin kişi olmak üzere toplam 2,7 milyon kişi artırarak işsizlik oranının tek haneli rakamlara ulaşmasını hedefliyoruz.

* İhracatımızı 300 milyar doların, turizm gelirlerimizi ise 70 milyar doların üzerine çıkaracağız, mal ve hizmet ihracatından elde ettiğimiz gelirlerimizi tarihi seviyelere ulaştıracağız.

* Orta Vadeli Programda hayata geçireceğimiz politika sepetiyle enflasyon konusunu ülkemiz gündeminden çıkaracağız.

KKM mesaj verdi

* Konut stokundaki kayıpları telafi edecek yeni sosyal konut projeleri geliştirerek dar gelirli vatandaşlarımızın konuta erişimlerini artıracağız.

* Döviz Korumalı Mevduat sistemimiz görevini yerine getirerek döviz kuru istikrarının sağlanmasına değerli bir katkı sağlamıştır. Döviz Korumalı Mevduatlarımızın döviz kuru istikrarının sağlamlaştığı bir zeminde Türk Lirası mevduata dönüşmesinin önünü açacağız.

Detaylar gelecek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu