Ekonomi

EPDK: AUF kapsamındaki şirketlerden 7,3 milyar lira tahsil edildi

EPDK’dan yapılan açıklamada, AÜF’nin tüketicileri korumak ve Türkiye’nin enerji arz güvenliğinin kesintiye uğramaması için devreye alındığı belirtildi.

1 Nisan 2022 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayan AÜF’nin de katkısıyla hiçbir elektrik üretim santralinin kapatılmadığına vurgu yapılarak, şunlar kaydedildi:

“Kurumumuz bu süreçte fiyat hareketlerini titizlikle takip etmekte olup, üretim maliyetlerindeki düşüşler ivedilikle AÜF’ye yansıtılarak elektrik üreticilerinin mağdur edilmesi engellenmektedir. Daha önce Kurumumuz tarafından duyurulduğu üzere sabit fiyatlı ve teminat kapsamı dışında kalan ikili anlaşmalar AUF tarafından tüketiciyi koruduğu için EPİAŞ’a da teminat için ibraz ediliyor.Bu kapsamda EPİAŞ’a yapılan asılsız ihbarlar nedeniyle 40 şirket hakkında idari soruşturma açıldı ve 15 milyar 355 milyon lirayı aşan meblağın iade edilmesi kararlaştırıldı. Bugüne kadar bu miktarın 7 milyar 260 milyon 317 bin lirası toplandı, toplanan bu meblağ doğrudan elektrik üretim maliyetlerini düşürdü ve 1 Nisan’da tüm tüketici kümelerine yüzde 15 indirim yapıldı” dedi.

Söz konusu firmaların geri ödemelere ilişkin yasal haklarına ilişkin süreçlerin yakından takip edildiğine işaret edilen açıklamada, “Kurumumuz aldığı her kararın sonuna kadar arkasındadır ve bu kararların hukuki geçerliliği konusunda hiçbir şüphe yoktur. dava süreçleri bugüne kadar Kurumumuz lehine devam etmekte olup, Ankara 10. Yönetimi mahkeme nezdinde alınan idari işlemin iptali kararına ilişkin gerekli itirazlarda bulunmuş, adalete ve hakkaniyete bağlılıkları sözlerine yer verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu