Ekonomi

Endonezya Merkez Bankası rupi desteğini sürdürecek

Endonezya Merkez Bankası, ülkenin para birimi rupiahı istikrara kavuşturmak için döviz piyasasına müdahaleye devam edeceğini taahhüt etti. Başkan Perry Warjiyo, 2025 yılı bütçesine ilişkin ekonomik varsayımların tartışıldığı son parlamento toplantısında, küresel piyasalarda yaşanan çalkantıların ortasında bankanın çabalarını teyit etti. Rupiah, daha önce dört yılın en düşük seviyesine geriledikten sonra bugün toparlanma işaretleri göstererek dolar karşısında 16,265 seviyesinden işlem gördü.

Warjiyo, rupiahın önümüzdeki yıl güçleneceğine olan güvenini dile getirerek, bu yılın geri kalanında dolar başına 15.700 ila 16.100 arasında bir işlem aralığı öngördü ve gelecek yıl 15.300 ila 15.700 arasında daha da güçleneceğini tahmin etti.

Bu beklentiler, ABD Merkez Bankası’nın bu yılın sonunda 25 baz puanlık ve 2025’in ilk yarısında toplam 50 baz puanlık faiz indirimi öngörüsüne dayanıyor.

Merkez Bankası daha önce rupiyi desteklemek için Nisan ayında beklenmedik bir şekilde faiz oranlarını arttırmış ancak istikrarlı enflasyon ve para birimindeki istikrar nedeniyle bir sonraki ay faiz oranını korumuştu. Bankanın faiz politikasını görüşmek üzere bir sonraki yönetim kurulu toplantısının 19 ve 20 Haziran’da yapılması planlanıyor.

Merkez bankası kura müdahalenin yanı sıra enflasyonla mücadele konusunda da hükümetle sıkı bir koordinasyon içinde olmayı planlıyor. Maliye Bakanı Sri Mulyani, piyasadaki dalgalanmaların yarattığı sıkı ödünleşim zorluklarının üstesinden gelmek için maliye ve para politikalarının senkronize edilmesinin öneminin altını çizdi. Hem merkez bankası hem de hükümet ekonomik büyümeyi destekleyecek ve finansal istikrarı yönetecek tedbirlere odaklanıyor.

Hükümet 2025 yılı için %5,1 ile %5,5 arasında bir ekonomik büyüme hedefi belirlemiş olup, bu hedef 2024 yılı için belirlenen %5,2’lik hedeften biraz daha yüksektir. Bu hedefler, ülkenin ekonomik dayanıklılığını sağlamaya yönelik daha geniş stratejinin bir parçasıdır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu