Haber

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Gençlerimizi Kur’an-ı Kerim’e göre yetiştirmeliyiz

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Bizim görevimiz sadece Kur’an’ın güzel hat sanatına bakmak değil, aynı zamanda içindeki prensiplere uymaktır. Gençlerimizi, çocuklarımızı Kur’an’a göre yetiştirmemiz lazım. Buradan öğreneceğimiz en büyük dersler.” “Bu birisi” dedi.

Kırıkkale’nin Karacalı köyündeki İslam Değerler Külliyesi’nin açılışı, Ayasofya Camii imamı Mehmet Emin Ay’ın İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş açılışta yaptığı konuşmada, gençlerin ve çocukların Kur’an-ı Kerim’e göre yetiştirilmesi gerektiğini söyledi. Anadolu’da İslami Değerler Külliyesi gibi pek çok külliyenin bulunduğunu ve bunların zamanla ziyaret için harika bir yer haline geldiğini belirten Erbaş, “Sadece Peygamber Efendimiz’in hayatını konu alan müze ne yapmaz ki? Ama aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’in bizim için anlamı nedir? Rabbimizden öğrenelim: ‘Biz sana Kitabı, insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarman için indirdik.’ “Rabbimiz Kur’an’ı Peygamberimize işte böyle tanıtıyor. Peygamber Efendimiz’e Kur’an’ın indirilme amacını işte böyle açıklıyor. Bize düşen sadece Kur’an-ı Kerim’in güzel hat sanatına bakmak değil, aynı zamanda içindeki ilkelere de uymaktır” dedi.

Ezan okunduğu sürece ezanları duyan kişilerin secde ve rükû yapacaklarını anlatan Erbaş, şöyle konuştu:

“Ruhumun senden tek amacı budur. Masum elini mabedimin göğsüne değdirme. Şehadetleri dinin temeli olan bu ezanlar. İslam şairinin adeta dua eder gibi söylediği bu ayetler ‘Ruhum ebedi vatanım için inlemeli’ diyen İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy her zaman aklımıza gelir.Burada ezanlar okunduğu sürece çevremizde ezanları duyanlar da duyacaktır. gelin burada secde edin ve rükû edin. İşte derslikler. Öğretmenlerimiz buraya gelen misafirlere cami dersleri, minber dersleri, mihrap, minber ve kürsü dersleriyle İslami konular ve değerlerimiz konusunda eğitim verecekler. Onlara bu konuları öğretecekler.” Nasihat verecekler. O zaman bu büyük külliyenin değeri daha da ortaya çıkacak. Daha da önemli bir görev yaratacaktır. İnşallah bunu bekliyoruz” dedi.

Kırıkkale Valisi Mehmet Makas da dindar, milli ve manevi değerlere bağlı nesiller yetiştirildiği takdirde İsrail’in Filistin’e zulmetme ihtimalinin bulunmadığını, kâfirlerin hiçbir Müslüman beldesine girme ihtimalinin bulunmadığını ifade etti. Bu milletin zulme karşı sessiz kalmayacağını belirten Makas, “Bu sancaktar millet, ordusuyla birlikte, Allah’ın güzel sözü namına Allah’ın ve Resulünün koruyucusu ve kılıcı olmuştur. Cumhur İttifakı’nın ortaklarından Sayın Devlet Bahçeli de dün Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, “Paylaşımlarınıza dayanarak bu milletin hiçbir zulme karşı sessiz kalmayacağını buradan tekrar tekrar haykırıyoruz” dedi. söz konusu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım ise, dünyada son 2-3 yıldır zor durumda kalan Muhammed Ümmetinin sıkıntıya girip kovulduğu tek yerin Türkiye olduğunu belirtti. Dini nedeniyle memleketine sığınan, “Sultan Abdülhamid’den bugüne Asya’dan Afrika’ya kadar herkes “Dini yüzünden zulme uğrayan, vatanından kovulan kim varsa, geldiği coğrafya burasıdır.” “dedi.

Erler ve protokol üyeleri daha sonra külliyedeki Siyer-i Nebi ve Mushaf-ı Şerif Müzesi’ni ziyaret etti. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi ve Sanatçı Doç. Açılışın ardından Dr. Fatih Koca ezgilerini söylerken, Dursun Ali Erzincanlı ve oyuncu Ahmet Yenilmez şiirlerini seslendirdi.

Açılışa Emniyet Müdürü Erol Ayyıldız, Çorum Valisi Zülkif Dağlı, siyasi parti temsilcileri, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. – KIRIKKALE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu