Ekonomi

Depremzedeler dükkanları için endişeli

Acil hasar tespit çalışması yapılarak en son sonuca göre yerinde dönüşüm veya relokasyon analizi konusunda esnafımızla istişare edilerek net bir yol haritası ortaya konulmalıdır. Görüşmelerin ardından Sadıkoğlu, en değerli sorunun dükkanlara yönelik doğru düzgün bir hasar tespit çalışmasının yapılmaması olduğunu vurguladı.

Sadıkoğlu, “Ayrıntılı inceleme yapılmadan, kılcal çatlak olmamasına rağmen, bitişik yerleşim düzeninden dolayı dükkanların yüzde 80’i ağır hasarlı olarak bildirildi. Esnafımız dükkanlarının çoğunun hasarsız olduğunu düşünüyor. Bakıyoruz ki, neredeyse tamamımız sanayi faaliyettedir.

Sanayi bölgesindeki 2580 dükkanın sadece bir gün çalışmaması halinde ticaret kilitlenecek. Böylesine değerli bir sektörün sakinlerinin sözü dinlenmiyor. Defalarca hasar tespiti için itirazda bulunan esnafımıza hiçbir olumlu ve mantıklı cevap verilmedi. Esnafımız da Yeni Sanayi Sitesi’nin ne olacağını bilmiyor. Akıllarında hep soru işaretiyle çalışmalarına devam ediyorlar.”

“Elektrik kesintileri durdurulmalı”

Sektördeki dükkanların elektriklerinin kesilmesine sert tepki gösteren Oğuzhan Çet Sadıkoğlu, “Ağır hasar raporu verilen ancak herhangi bir sorun teşkil etmeyen dükkanlarda esnafımız çalışmalarını sürdürüyor. Şimdi bu dükkanların elektriğini kesmeye başladılar. Elektriksiz sanayide iş yapılamaz. Hasarsız dükkan bulamayan esnaf dükkanını nereye taşımalı? Tonlarca ağırlığındaki makinelerini taşıyamaz ve konteyner içinde çalışamaz. Elektrik kesintileri derhal durdurulmalı, kesilenler yeniden açılmalıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu