Haber

Deprem Sırasında Alınacak Hayat Kurtaran Önlemler

Dün Cumhuriyet tarihinin en büyük felaketini yaşadık. 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki büyük depremde maalesef binlerce canımızı kaybettik. Yıkılan bina sayısı on binlerce. Arama kurtarma çalışmaları devam ederken, kalan saatlerin ardından hayatta kalanların bilgilerini almaktan mutluluk duyuyoruz. Ama kaybettiklerimiz ve deprem bölgesinde yaşananlar yüreğimizi dağlıyor. Deprem anında bazı önlemler almanın değerini birçok örnekte görmekteyiz. Yaşadığımız coğrafya gereği deprem felaketinin tekrar yaşanacağını varsayarsak, deprem anında ne tür can kurtarıcı önlemler alınabileceği konusu büyük önem arz etmektedir.

Kahramanmaraş’ta 10 ilde binlerce binanın yıkılmasına ve binlerce can kaybına neden olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki deprem yaşadık.

Yaşananlara ilişkin henüz bir açıklama yapılmazken, on ilde daha enkaz altında kalan binlerce can kurtarılmayı bekliyor.

Kaybettiğimiz binlerce insan var; ailemiz, eşimiz, dostumuz…

Yaşadığımız coğrafya deprem kuşağı olduğu için deprem anında canımızı kurtaracak önlemler almakta fayda var.

Deprem anında neler yapabileceğimize dair çok değerli bilgiler var.

?

?

?

?

Hayat üçgeni gerçekten hayatidir.

Cenin haline gelerek; Kendimizi kanepe, yatak veya masa TARAFINDAN korumak paha biçilmezdir.

Beyaz eşyalar, kapı kirişleri, pencereler, masa altı, dolap önleri güvenli değil. Merdivenlerden kesinlikle uzak durmalıyız.

Ne zaman olacağını asla bilemeyeceğimiz bir deprem için de deprem çantamızı hazır bulundurmalıyız.

Çantada su ve yiyecek, battaniye, hijyen malzemeleri, nakit para, bıçak veya çakı gibi kesici aletler, el feneri, düdük, ilaç ve reçeteler, değerli evrakların fotokopileri ve mümkünse ilk yardım çantası bulunmalıdır. Daha kapsamlı bir çanta için yağmurluk, çadır, uyku tulumu gibi olmazsa olmazlar da mevcut.

Bir daha yıkıcı şokların yaşanmamasını diliyoruz. Ancak bir hayat üçgeni oluşturmak, bir iman mekânına sığınmak ve sonrası için bir deprem çantasına sahip olmak çok kıymetlidir.

habersirvan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu