Teknoloji

Dacia Bigster bu yılın sonunda resmi olarak tanıtılacak: İşte özellikleri

2024 yılının ikinci çeyreğinde yenilenen Duster modelini piyasaya sürmeye hazırlanan Dacia, yıl sonuna doğru bir diğer SUV modeli olan Bigster’ı da tanıtacak ve gelecek yıl satışa sunacak.

Üçüncü nesil Duster ve Bigster, Renault-Nissan CMF-B mimarisi üzerine inşa edilecek.

Bigster, 2025 yılının ikinci çeyreğinde piyasaya sürüldüğünde Avrupa’nın en büyük segmentinde ana akım kompakt SUV modelleriyle rekabet edecek.

Markanın amiral gemisi olacak model; Toyota RAV4, Ford Kuga ve Honda CR-V gibi ünlü modellerle yarışacak.

Duster ve Bigster SUV modelleri firmanın Romanya’daki ana fabrikasında üretilecek. Söz konusu tesis şu anda günde 1.200 adet üretim kapasitesine sahiptir.

Dacia Bigster neler sunacak?

Tıpkı Renault Austral ve Nissan X-Trail gibi CMF platformunda üretilecek olan Bigster, motor seçeneklerine dair bazı ipuçları sunuyor.

Bu ortak platform Bigster modelinin motor seçenekleri için de makul beklentiler yaratıyor.

Özellikle 158 beygir gücündeki 1.3 litrelik mild hibrit ve 200 beygirlik 1.2 litrelik tam hibrit motorlar Bigster için olası seçenekler arasında yer alıyor.

Dacia’nın müşteri kitlesi arasında popüler olan LPG’li motor seçeneğinin de Bigster modelinde sunulması bekleniyor.

.

Dacia Bigster’ın iç tasarımının Duster’dan ilham aldığı söyleniyor. Bu tasarımda dijital gösterge paneli ve 10 inçlik multimedya ekran öne çıkıyor.

Ancak teknolojik özellikler açısından Bigster’ın şerit takip asistanı ve kör nokta uyarı sistemi gibi güvenlik önlemlerinin standart olarak bulunması bekleniyor.

Dacia Bigster fiyatı

Bigster’ın fiyatı hakkında henüz net bir bilgi bulunmasa da Duster’ın Avrupa’da 20 bin euro civarındaki fiyatı baz alınarak Bigster’ın fiyatının 30 bin euro civarında olabileceği iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu