Teknoloji

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk Türk astronot Alper Gezeravcı ile görüştü

Uzaya çıkan ilk Türk astronotu Alper Gezeravcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüntülü görüşme gerçekleştirdi. Gezeravcı, Ulusal Uzay Programı’nın ilk ayağı olan “İlk İnsanlı Uzay Görevi” kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevi sırasında en az 7 kez Türkiye ile temasa geçecek.

Gezeravcı, Erdoğan’a, “Planlanan takvim dahilinde deneylerimize başladım. Buradaki görevim sırasında tüm bu deneyleri tamamlayıp sonuçlarını kaydedip ülkemize getireceğim. ISS’deki ortama çok hızlı uyum sağladım. Devam ediyorum. çalışmalarım planlandığı gibi.” söz konusu.

“EN UYGUN ADAY”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Gezeravcı’ya, “Türk Hava Kuvvetlerimizin yetiştirdiği bir pilot olarak bu göreve en uygun aday sizdiniz. Ancak bu sefer pilot olarak ulaştığınız irtifanın çok daha ötesine geçtiniz. Yoğun bir seyahat deneyimi yaşadınız.” o cevapladı.

Erdoğan: “Dünyadan yaklaşık 400 kilometre uzakta, sıfır yerçekimli bir ortamdasınız. Bu durum sizi nasıl etkiliyor?” Gezeravcı soruyu şu şekilde yanıtladı;

“UUİ’deki ortamı dünyadan ayıran en önemli fark yer çekiminin mikro düzeyde olmasıdır. Uzaya çıktığımız ilk andan itibaren vücudumuzda bazı belirgin değişiklikleri hızla hissetmeye başladık. Mesela burada, Normalde vücudumuza yayılması gereken kan, vücudumun üst kısımlarında birikiyor. Basınç değişikliğinden dolayı görme bozuklukları oluşabiliyor. Çok şükür şu ana kadar bunlardan herhangi bir belirtim yok. Özel eğitim programlarını takip ediyorum. Bilim insanları, etkileri ve daha fazlasını anlamak ve önlem geliştirmek için sürekli araştırmalar yapıyor. Ben de burada bazı deneyler yapıp veri topluyorum.”

BİLİME ÖNEMLİ KATKI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk insanlı uzay görevimizin bir bilim misyonu olması bizim için çok pahalı. Böylece Türk bilim insanları, bilimsel literatüre değerli katkılar sağlayacak çalışmalara katkı sağlayacak. Umarım orada yapacağınız deneyler de devam eder.” birçok farklı alanda başarı ile tamamlanacaktır.” İfadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alper Gezeravcı’dan Türkiye’nin selamlarını oradaki astronotlara iletmesini istedi.

Detaylar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu