Haber

Çıldır Gölü’nün sazlık alanında su seviyesi yükseldi

Çıldır Gölü’nün sazlık alanında su seviyesi yükseldi

Göldeki sarı balık sayısının üretimi geçmesi bekleniyor

ARDAHAN – Ardahan’ın Çıldır ilçesinde bulunan Çıldır Gölü’ndeki sarı balık sayısının artması bekleniyor.

Göl kenarındaki sazlık alanda su seviyesinin bu yıl önceki yıllara göre çok daha yüksek olduğuna işaret eden vatandaşlar, göle özgü sarı balıkların yumurtalarını bu alana bıraktığını ve büyük bir yoğunluk olduğunu söyledi.

Kurak geçen kış döneminin ardından hava sıcaklıklarının normale dönmesi ve bu yıl erken eriyen Çıldır Gölü’nün sazlık alanındaki su seviyesinin yükselmesi bölge halkını sevindirdi. Göldeki sarı balıkların en çok bu bölgeye yumurta bıraktığını anlatan vatandaşlar, “Burası Çıldır Gölü’nün sazlık alanı. Sarı balıkların beslendiği bölge. Genellikle bu bölgede ayrı bir gölet oluşuyor. Bu dönemlerde göldeki balıklar yumurtlamak için buraya gelirler ve göle dönerler”Bu yıl göçmen kuşlar, yaban ördekleri buraya geldi. Burada muhteşem bir doğallık var. Sarı balık yoğunluğu var” dedi.

Vatandaşlar ayrıca gölün ortasındaki sazlık alanı ve menfezlerin çok kirli olduğunu ve bunun balık geçitlerini etkilediğini belirterek, menfezlerdeki kirliliğin bir an önce temizlenmesini istediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu