Ekonomi

Çiftçiler, domates üzerindeki ihracat kısıtlamasının kaldırılmasını istiyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın domates fiyatlarındaki artış ve deprem nedeniyle domates ihracatını kısıtlamasına üreticiler tepki gösterdi. Girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğunu belirten çiftçiler kısıtlamanın kaldırılmasını talep ederken, alınan kararla dış pazardaki müşterilerinin de başka pazarlara kaymasından endişe ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, domates fiyatlarındaki artış ve şok nedeniyle gıda arz güvenliği ve fiyat istikrarını sağlamak amacıyla 14 Nisan’a kadar domates ihracatını kısıtlama kararı aldı.

Muğla’nın Ortaca ilçesindeki Toptancı Hal’de bir araya gelen çiftçiler konu hakkında açıklama yaptı. Çiftçiler adına konuşan domates üreticisi Mahmut Ülker, “Taze sebze ve meyveler arz talep meselesidir. Salçaya bolca dökülüyor. Yokluğunda fiyat yükseliyor” dedi.

50 yıldır üretici olduğunu belirten Mahmut Ülker, nisan sonunda salçanın salçaya dönüştüğünü, sonra bu üretimden bir şey anlamadığımızı söyledi. Şu an domates olmayınca para ediyor, hep böyle. Mayıs ve Haziran girince, domates bol olunca kimse yemiyor. Şimdi değerlendirmezsek ileride salçaya dökerek para kazanamayız. Şimdi bu kısıtlamanın kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu