Haber

Cezayir’de karbon monoksit zehirlenmesine karşı devletten her eve ücretsiz uyarı

Cezayir hükümeti, doğalgaz sobalarından kaynaklanan karbon monoksit zehirlenmelerinin artmasının ardından her eve ücretsiz alarm sistemi kurma kararı aldı.

Cezayir Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, “sessiz katil” olarak anılan karbon monoksit gazından zehirlenme vakası dün akşam Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında ele alındı.

Başkan Tebbun, kış mevsimiyle birlikte artan gaz zehirlenmesine karşı bir dizi önlem alınması talimatını verdi.

Açıklamada, Bakanlar Kurulu toplantısında her konuta alarm takılmasına karar verildiği belirtilirken, şu ifadelere yer verildi:

“Vatandaşlarımızın hayatını korumak amacıyla karbonmonoksit kaçaklarına karşı bugünden itibaren tüm evlere ücretsiz alarm (ses ve görüntülü) sistemi dağıtılması için Bakanlar Kurulu tarafından Sonelgaz’a (devlet doğalgaz dağıtım şirketi) görevlendirilmesi kararlaştırılmıştır.”

Toplantıda ayrıca yapımı devam eden konut projelerine de bu yönetmeliği yerine getirmeleri şartıyla ruhsat verilmesi kararlaştırıldı.

Cezayir’de kış mevsiminin gelmesiyle birlikte ısınma amaçlı kullanılan doğalgaz sobalarından sızan karbonmonoksit gazından 40’a yakın kişi zehirlenerek hayatını kaybetti.

haber-yakutiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu