Haber

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş: Filistin’deki Durum Yeni Bir Oluşuma İşaret Ediyor

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, “Şu anda Filistin’de yaşananlar insanlıkla ilgili bir durum, burayı elbette önemsiyoruz ama burada daha da önemlisi, Filistin’de yeni bir oluşumun başlıyor olması. Ortadoğu’nun tamamı ve Türkiye’yi ilgilendiren boyutu da bunun göstergesidir.” “O yüzden bu konuya yaklaşımımızın çok dikkatli, çok ılımlı ve çok akıllı olması gerekiyor. İşler değişiyor, bunun bilinciyle hareket etmemiz gerekiyor. Çünkü şu anda kartlar deyim yerindeyse yeniden dağıtılıyor” dedi.

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını değerlendirdi. Baş’ın açıklamaları şöyle:

“Bu konu tam olarak bizi ilgilendiriyor. Çünkü İsrail Devleti dediğimiz devlet bir din devletidir. Bu din devletinin inanç dünyasında ‘Vaat Edilmiş Topraklar’ diye bir kavram vardır. Buna göre o toprak genişleyecek, genişleyecek, genişleyecek ve genişleyecektir. ucu Türkiye’ye dokunacak. Çünkü o topraklarda Türkiye de var. İsrail’i desteklemek acı bir durum. Bugün İsrail zulüm yapıyor, fosfor bombası kullanıyor, sivillerin üzerine bomba yağdırıyor. Böyle bir ortamda İsrail’e nasıl destek olursunuz ama onlar destekliyorlar çünkü aynı hedeflere sahipler ABD Dışişleri Bakanı İsrail ziyarete gittiğinde ‘Ben bir Yahudi olarak buradayım’ dedi. Bakın dini kimliğin bu kadar önemli olduğu bir ülkeden bahsediyoruz, ABD Dışişleri Bakanı ‘Ben bir Yahudi olarak buradayım’ diyor. Dışişleri Bakanımız bir yere gittiğinde ‘Ben Müslüman olarak buradayım’ diyor. Diyorsa yaygara çıkarırız, yanlışsa ‘yanlış’ deyin, ‘Sen Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı kimliğinle oradasın’ diyoruz ama Blinken ‘Ben’ diyor. Ben bir Yahudi olarak buradayım’ diye konuştu. Bu o kadar dini bir olay ki, bunu görmezden gelemeyiz.

“HAMAS’IN FİLİSTİN HALKININ YARARINA HAREKET ETTİĞİNE İNANMIYORUM”

Elbette Filistin halkının yanındayım, mazlum bir halktan bahsediyoruz, elbette onların yanındayım. Ama bana sorarsanız ‘Hamas’ın yaptığı operasyon nedir?’ Hamas’ın hiçbir zaman Filistin halkının yararına bir operasyon yaptığına inanmıyorum. Eski bir İsrail askeri, yaşadığı anları şöyle anlatıyor: ‘Bir sineğin vızıltısıyla uyandık.’ Şimdi o kadar çok paraşüt geçiyor ki, o kadar çok şey oluyor ki İsrail’in bundan haberi yok. İsrail’in eli kolu bağlıydı, olayı fark edemedi, tepki vermesi saatler sürdü. Burada bir istihbarat zayıflığı olduğunu düşünmüyorum. İşte beklenen ve oluşturulan bir resim. İsrail bunu istiyordu. İsrail, ‘Saldırıya uğradığımızı ortaya koyalım ki, saldırılarımızı meşru bir temele oturtalım’ dedi. Bana göre bu İsrail’in çok açık bir politikasıydı ve bu politikasında da başarılı oldu.

“ORTADOĞU’DA VE TÜRKİYE’Yİ İLGİLENDİREN BOYUTTA YENİ BİR OLUŞUM BAŞLIYOR”

Şu anda Filistin’de yaşananlar insanlıkla ilgili bir durum, burayı elbette önemsiyoruz ama burada daha da önemlisi, tüm Ortadoğu’da Türkiye’yi de ilgilendiren boyutu olan yeni bir oluşumun başlıyor olması, yani bu bunun bir işareti. Onun için bu konuya yaklaşımımız çok dikkatli, çok ılımlı ve çok makul olmalıdır. Sayın Davutoğlu gibi ‘İlişkilerinizi şöyle yapın, şöyle yapın’ demiyorum. Mehmetçik Gaza diye telaffuzlar var, bunu söylemiyorum ama bir şeyler oynanıyor, bir şeyler değişiyor, bunun bilinciyle hareket etmemiz gerekiyor. Çünkü artık deyim yerindeyse kartlar yeniden dağıtılıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu