İş

Asgari ücret ne kadar olacak sorusuna Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan yanıt: Pek çok dengeyi hesaba katmak zorundasınız.

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Haberler Global’de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Son dönemde milyonlarca çalışanın başında gelen Yılmaz, “Asgari ücret ne kadar olacak?” soru yöneltildi.

“PEK ÇOK DENGEYİ DİKKATE ALMAK ZORUNDASINIZ”

Yılmaz, “Umarız bu üç sektör ortak noktada buluşur ve çalışanlarımız enflasyona yenik düşmez. Çok fazla dengeyi hesaba katmak gerekiyor. Bir yandan ekonomiye bakmak gerekiyor. İşverenlerin bakış açısı. İşletmelerimiz de ayakta kalacak ki daha fazla insana iş imkanı sağlasın. Sonucun ne olacağını şu an söyleyemeyiz. Bekleyip göreceğiz.”

MEMURU VE EMEKLİLİKLERİ

Memurlar ve emekli aylıkları hakkında da konuşan Yılmaz, “Temmuz ayında taahhütlerimizi aksatmadan hayata geçirmek için çaba harcıyoruz. Son söz Meclis’te. Hamdolsun Cumhur İttifakı olarak çoğunluğu yakaladık.”

İKİNCİ TOPLANTI YARIN

Öte yandan, Taban fiyatta orta zammı belirleme süreci devam ediyor. Yarın saat 10:00’da taraflar ikinci kez buluşacak. Tüm gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da Taban Fiyat Tespit Kurulu toplantısına katılacak. Toplantıda personel ve patron tarafının temsilcileri de yer alacak.

İŞÇİ BÖLÜMÜ TALEPLERİNİ İLETECEK

İlk görüşmede bu rakamdan söz edilmedi. Bu kez çalışma bakanlığının zam oranıyla ilgili taleplerini iletmesi bekleniyor. Kurul, tüketici fiyat endekslerini ve geçimlik endeksleri dikkate alacaktır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın saha çalışmaları ücretli olacak. İşçi ve işveren sendikaları da ele alınacak.

RAKAMLARIN BAYRAMDAN ÖNCE YAPILMASI BEKLENİYOR

Asgari fiyat tespit komitesi 15 üyeden oluşur. 5 üye hükümeti, 5 üye personel tarafını ve 5 üye patron tarafını temsil ediyor. Kararlar oy çokluğu ile alınır.

500 DOLARLIK FORMÜL RAFA ÇIKTI

Hükümet taban fiyat için alt sınırı 500$ olarak belirlemişti. Ancak kurdaki yükselişin ardından bu söz rafa kaldırıldı. Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz geçtiğimiz günlerde “Dolar yerinde durmuyor. TL’yi konuşmamız lazım” diyerek 500 dolar formülüne kapıyı kapatmıştı.

İŞVEREN İLE PERSONEL ARASINDA 2.000 TL FARK VAR

Asgari ücretin hesaplanmasında işveren ile işçi arasında 2 bin TL fark var. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, “Asgari ücret artış oranında beklentimiz ilk 6 aylık TÜFE’yi dikkate almasıdır” dedi. TÜİK verilerine göre ilk 5 ayda Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 15,26 seviyesinde gerçekleşti. Yüzde 15’lik zamma göre yeni asgari ücret 9 bin 775 lira. Haziran enflasyonunun da eklenmesiyle bu rakamın 10 bin liraya çıkması bekleniyor. İşçilerin önceliği 12 bin lira.

HÜKÜMETTEN TARAFLARLA ORTAK NOKTADA BULUŞMASI BEKLENİYOR

Hükümetin personel ve patron temsilcilerini Asgari Ücret Tespit Komisyonunda bir araya getirmesi bekleniyor. Kuliste asgari fiyatın yüzde 30 artarak 11 bin 50 lira olacağı söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu