Haber

Adana’da Kurban Pazarları Kuruldu, Satıcılar Uyardı

Adana’da kurban pazarları kurulmaya başlandı, esnaf nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı

Kurbanlık koyun alırken yaşlı hayvan almayın

ADANA – Adana’da kurban pazarları kurulmaya başlandı ve kurban satışı yapılmaya başlandı. Satıcılar, mağdur satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda vatandaşları uyardı.

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Adana’da kurban pazarları kurularak satışlar başladı. Merkez Yüreğir ve Çukurova ilçelerinde kurulan pazarlara da gelen vatandaşlar hem fiyat araştırması yapıyor hem de uygun kurbanlık arıyor. Kilograma göre kurbanlık koyunun 125 lira, keçinin 115 lira, sığırın 140 lira, düvenin 130 lira olduğu kentte pazar hareketliliğinin önümüzdeki günlerde daha da artacağı belirtildi. Satıcılar da mağdur satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda vatandaşları uyardı.

“Her bütçeye uygun kurban var”

Küçükbaş hayvan satışı yapan Zafer Oğuz, açıklanan fiyattan memnun olduklarını belirterek, “Açıklanan rakam mevcut piyasaya göre çok iyi. Vatandaşlar kurbanlık almaya başladı ama temelde 10 gün sonra bütün hayvanlarımız gelecek. Her bütçeye uygun kurbanlıklar var.Fiyatlar da ortalama 6 bin liradan başlıyor.” dedi.

Vatandaşların genç hayvanları tercih etmesi gerektiğine işaret eden Oğuz, “Yaşlı hayvanın eti pişmez. Hayvanın genç olması çok daha iyi. Hayvanın dişlerinin olup olmamasına dikkat etmek gerekiyor. burun akıntısı var.”

“Kurban zeki olmalı, salyaları akmamalı”

Kurban satıcısı Bilal Anaçkaya da, “Bu yıl kurban satışları iyi durumda. Satışlarımız yüzde 60-70 oranında tamamlandı. Az sayıda koyunumuz kaldı. Yoğun talep var. Kurbanlık seçerken öncelikle hepsi, kurbanın yaşına ulaşmış ve eti sık sık doldurmuş olması gerekir.Ayrıca kurbanın zeki olması gerekir. “Görünmeli ve ağzından salya akmamalıdır. Vatandaşların mağduriyet alırken bunlara dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

haberdogansar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu